• понеделник, 15 јули 2024
Амнести интернешнал повика на прекин на огнот во Појасот Газа

Амнести интернешнал повика на прекин на огнот во Појасот Газа

Лондон, 12 јули 2024 (МИА) - Организацијата за човекови права Амнести интернешнал денеска повика на...

Израел негира дека преговара за повлекување на војниците од границата меѓу Појасот Газа и Египет

Израел негира дека преговара за повлекување на војниците од границата меѓу Појасот Газа и Египет

Ерусалим, 12 јули 2024 (МИА) - Кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска го оцени...

Околу 6.400 Палестинци се водат како исчезнати од избувнувањето на војната во Газа

Околу 6.400 Палестинци се водат како исчезнати од избувнувањето на војната во Газа

Њујорк, 12 јули 2024 (МИА) - Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) денеска соопшти дека окол...

Десетици тела се пронајдени по израелска операција во кварт на градот Газа

Десетици тела се пронајдени по израелска операција во кварт на градот Газа

Газа, 12 јули 2024 (МИА) - Десетици тела се пронајдени по израелската операција во кварт на градот Г...

Саливан: Треба да се усогласат многу детали за постигнување договор за прекин на огнот во Газа

Саливан: Треба да се усогласат многу детали за постигнување договор за прекин на огнот во Газа

Вашингтон, 11 јули 2024 (МИА) - Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан ден...

Нетанјаху: Посветен сум на рамковниот договор за прекин на огнот во Газа

Нетанјаху: Посветен сум на рамковниот договор за прекин на огнот во Газа

Ерусалим, 11 јули 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека останува п...

САД издвоија уште 100 милиони долари помош за Палестинците во Газа и Западниот брег

САД издвоија уште 100 милиони долари помош за Палестинците во Газа и Западниот брег

Вашингтон, 11 јули 2024 (МИА) - САД издвоија дополнителни 100 милиони долари помош за Палестинците в...

Војната во Газа ги зголеми антисемитските појави низ Европа

Војната во Газа ги зголеми антисемитските појави низ Европа

Брисел, 11 јули 2024 (МИА) - Војната во Газа придонесе за нагло зголемување на антисемитските дејств...

„Вашингтон Пост“: Договорени принципите на договорот за примирје во Газа

„Вашингтон Пост“: Договорени принципите на договорот за примирје во Газа

Ерусалим, 11 јули 2024 (МИА) - Израел и Хамас се договорија за принципите за ослободување заложници...

Белата куќа го предупреди Иран да не се меша во американските протести поврзани со Газа

Белата куќа го предупреди Иран да не се меша во американските протести поврзани со Газа

Вашингтон, 10 јули 2024 (МИА) - Белата куќа вчера го обвини Иран дека се обидува да ги искористи про...

Сиси и Барнс разговараа за напорите за прекин на огнот во Газа

Сиси и Барнс разговараа за напорите за прекин на огнот во Газа

Каиро, 9 јули 2024 (МИА) - Египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси и директорот на Централната р...

Бела куќа: Се уште има разлики во позициите на Израел и Хамас за договорот за прекин на огнот

Бела куќа: Се уште има разлики во позициите на Израел и Хамас за договорот за прекин на огнот

Вашингтон, 9 јули 2024 (МИА) - Високи претставници на САД се во Каиро заради преговори за постигнува...

Израелската војска изведе воздушни напади врз училиште во Газа, каде се криеле палестински борци

Израелската војска изведе воздушни напади врз училиште во Газа, каде се криеле палестински борци

Тел Авив, 9 јули 2024 (МИА) - Израелската армија соопшти дека извела воздушни напади врз неколку пал...

Де Доменико: Од почетокот на  војната околу 90 отсто од населението во Газа било раселено барем еднаш

Де Доменико: Од почетокот на  војната околу 90 отсто од населението во Газа било раселено барем еднаш

Женева, 4 јули 2024 (МИА) – Од почетокот на војната во Газа меѓу Израел и Хамас околу 90 отсто од на...

Ал-Дардари: Долгорочните трошоци за реконструкција на Појасот Газа по војната до 50 милијарди долари

Ал-Дардари: Долгорочните трошоци за реконструкција на Појасот Газа по војната до 50 милијарди долари

Женева, 2 јули 2024 (МИА) - Долгорочните трошоци за обнова на Појасот Газа по војната Израел-Хамас м...

Image

Остани поврзан