• среда, 24 април 2024

Шулце предупреди на руско влијание во Западна Африка

Шулце предупреди на руско влијание во Западна Африка

Берлин, 4 март 2024 (МИА) - Германската министерка за економска соработка и развој Свења Шулце предупреди денеска пред да замине на обиколка на Буркина Фасо и Бенин дека исламистичкиот тероризам и руските амбиции го загрозуваат регионот Сахел во Западна Африка, јави ДПА.

Шулце ќе биде првиот европски министер што ќе ја посети Буркина Фасо по воениот удар во септември 2022 година, кој го остави Ибрахим Траоре на чело.

Шулце е претседавач на Унијата Сахел, основана од Германија, Франција и Европската унија за поддршка на земјите во регионот. Германија е четврти најголем донатор на средства во организацијата за регионален развој.

Буркина Фасо, земја без море со околу 23 милиони жители, со години е под притисок на исламистичките терористички групи кои постепено се приближуваат кон главниот град Уагадугу. Преодната воена влада предводена од Траоре контролира околу половина од земјата и на неодредено време ги одложи изборите ветени за оваа година.

Како и соседните Мали и Нигер, кои исто така се под контрола на војската по државните удари во последните години, Буркина Фасо исто така се приближува кон Русија.

-Ширењето на терористичките групи и зголеменото руско влијание во регионот имаат потенцијал во голема мера да го дестабилизираат целиот регион лоциран во близина на Европа, рече Шулце во изјавата објавена од министерството. -Со оваа посета сакам да отворам канали за дијалог, да ги слушам и да ги презентираме нашите позиции, додаде министерката.

Во Буркина Фасо, таа планира да научи за локални проекти фокусирани на обука за справување со дезинформации. Потоа вечерва ќе замине за Бенин.

Утре вечер таа треба да отпатува во соседниот Бенин, каде што се зголемува загриженоста за ситуацијата на границата. мс/

фото: МИА архива

Остани поврзан