• вторник, 28 мај 2024

Хамас: Досега над 34 илјади загинати Палестинци во Појасот Газа, 46 во последните 24 часа

Хамас: Досега над 34 илјади загинати Палестинци во Појасот Газа, 46 во последните 24 часа

Газа, 21 април 2024 година (МИА) - Министерството за здравство во Појасот Газа, кој е под контрола Хамас, денеска соопшти дека вкупно 34.097 лица загинале во палестинската енклава од почетокот на војната меѓу Израел и Хамас.

Само во последните 24 часа, според соопштението, загинале најмалку 48 лица.

Се посочува дека од почетокот на војната на 7 октомври минатата година, ранети се 76.980 лица.са/

Фото: МИА архива

 

 

 

Остани поврзан