• четврток, 16 мај 2024

Семејствата на израелските заложници го одбележуваат празникот Пасха со нов повик за враќање на нивните најблиски

Семејствата на израелските заложници го одбележуваат празникот Пасха со нов повик за враќање на нивните најблиски

Ерусалим, 22 април 2024 (МИА) - Роднините на израелските заложници држени во Газа ќе го одбележат почетокот на Пасха, еднонеделниот празник на слободата, со нов повик до владата да постигне договор за враќање на нивните најблиски.

Пасхата, која започнува вечерва, традиционално се одбележува со Седер, празнична трпеза на која се собираат семејствата и ја слават библиската приказна за ослободувањето на Израелците од египетското ропство.

Оваа година се очекува многу семејства во Израел симболично да остават празни места на масата за убиените и киднапираните во нападите на Хамас на 7 октомври минатата година.

Според израелските власти, борците на Хамас на 7 октомври убиле околу 1.200 луѓе и киднапирале 253 предизвикувајќи ја војната во Газа во која досега загинале повеќе од 34.000 Палестинци. паг/

Фото: ЕПА

Остани поврзан