• понеделник, 22 април 2024

САД најавуваат 2,2 милијарди долари за ново оружје и муниција за Украина

САД најавуваат 2,2 милијарди долари за ново оружје и муниција за Украина

Вашингтон, 3 февруари 2023 (МИА) - САД објавија денеска за нов пакет оружје и муниција за Украина во вредност од 2,2 милијарди долари.

Списокот вклучува муниција за ракетните системи ХИМАРС што им овозможија на украинските сили да таргетираат зад руските линии, системи за ПВО и оклопни возила, соопшти Пентагон. зш/

Остани поврзан