• среда, 24 јули 2024

Руско МО: САД сносат „одговорност“ за нападот на Украина на Крим

Руско МО: САД сносат „одговорност“ за нападот на Украина на Крим

Москва, 23 јуни 2024 (МИА ) -  Руското Министерство за одбрана соопшти денеска дека Вашингтон ја сноси одговорноста за смртоносниот напад врз Крим, анектиран од Москва од страна на Украина, во кој според нив се користени американски ракети.

„Одговорноста за намерен ракетен напад врз цивилните жители на Севастопол ја носи првенствено Вашингтон, кој го испорача тоа оружје на Украина“, објави Министерството на Телеграм.
Тие нагласија дека во напдаот Украина користела ракети АТАКМС. зш/

Остани поврзан