• среда, 17 април 2024

Ред Бул прв фаворит за трофејот пред стартот на новата Ф1 сезона според „The Race“

Ред Бул прв фаворит за трофејот пред стартот на новата Ф1 сезона според „The Race“

Лондон, 26 февруари 2024 (МИА) – Новинарите на „The Race“ го именуваа тимот на Ред Бул за главен фаворит за шампионскиот трофеј пред почетокот на новата сезона во Формула 1.

Рангирањето е направено по претсезонските тестови одржани викендот во бахреин.

Порталот се потпираше на своите набљудувања на патеката, анализа на долги растојанија, дискусии со возачи и други учесници во Ф1.

Лидер на листата е Ред Бул, додека Ферари е прогласен за клучен ривал на шампионот.

Рејтинг на тимовите во Формула 1 пред почетокот на сезоната 2024:

1. Ред Бул

2. Ферари

3. Мерцедес

4. Мекларен

5. Астон Мартин

6. РБ

7. Вилијамс

8. Заубер

9. Алпин

10. Хаас. зс/

Фото: ЕПА

Остани поврзан