• петок, 19 јули 2024

Путин во Северна Кореја: Русија се бори против американската хегемонија

Путин во Северна Кореја: Русија се бори против американската хегемонија

Москва, 19 јуни 2024 (МИА) - Русија се бори против децениска „хегемонистичка и империјалистичка политика“ на САД и нивните сојузници, рече претседателот Владимир Путин на почетокот на разговорите со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Пјонгјанг.

-Мислам на нашата борба против хегемонистичката, империјалистичка политика што ни ја наметнаа САД и нивните сателити во однос на Русија со децении, рече Путин.

Тој му се заблагодари на севернокорејскиот лидер за поддршката на Северна Кореја за Русија, вклучително и за прашањето за Украина.

-Високо ја цениме вашата доследна и цврста поддршка за руската политика, вклучително и украинската насока, рече Путин, додавајќи дека интеракцијата меѓу двете земји се заснова на принципот на еднаквост и взаемно почитување на нивните интереси.

Според него, Русија и Северна Кореја се поврзани многу децении со вистинско пријателство и добрососедство.

Путин беше пречекан со голема церемонија на централниот плоштад во Пјонгјанг. мс/

фото: ДПА

 

Остани поврзан