• четврток, 23 мај 2024

Пожар избувна во зградата на Берзата во Копенхаген, нејзиниот врв се урна

Пожар избувна во зградата на Берзата во Копенхаген, нејзиниот врв се урна

Kопенхаген, 16 април 2024 (МИА) - Пожар изутрината го зафати покривот на 17-годишната зграда на Берзата во Копенхаген, која е една од најстарите згради во градот, јавуваат медиумите.

Зградата која се наоѓа веднаш до палатата Кристијансборг, каде што се наоѓа Парламентот, е популарна туристичка атракција.

Се урна симболичниот врв во облик на заплеткани опашки на четири змејови, висок 56 метри.

Големи облаци чад се издигнуваат над центарот на Копенхаген и се гледаат луѓе кои трчаат во зградата за да ги спасат сликите. Данските медиуми јавуваат дека анексот на Парламентот е евакуиран.

Полицијата и пожарникарите се пред зградата, која е опкружена со скелиња. Пристигнала и Итна помош, но нема информации за жртви. рп/

Фото: ЕПА

Остани поврзан