• сабота, 11 мај 2024

О Џеј Симпсон, фудбалската легенда оправдана во озлогласеното двојно убиство, почина на 76 годишна возраст

О Џеј Симпсон, фудбалската легенда оправдана во озлогласеното двојно убиство, почина на 76 годишна возраст

Вашингтон, 11 април 2024 (МИА) - Орентал Џејмс Симпсон, еден од најпознатите фудбалери на американски фудбал, попознат како О Џеј Симпсон, почина синоќа на 76 годишна возраст после борба со ракот.

Во 1980-те и 1990-те Симпсон стана мега популарна ѕвезда како фудбалер и актер во филмови и реклами.

Во 1994 година тој сепак остана запаметен по еден друг, немил настан – обвинението за убиство на неговата поранешна сопруга Никол Браун Симпсон, и нејзиниот пријател Роналд Голдман.  Во 1995 година портотат утврди дека тој не е виновен за убиствата извршени со бодење. Судењето беше емитувано во живо на националната телевизија и го презде вниманието на јавноста со години.

Интересно е тоа што по завршувањето на ова судење нико никогаш не беше осудан за ова злосторство. кб/

 

Остани поврзан