• недела, 09 јуни 2024

Од денеска до 27 мај, бугарскиот Парламент е домаќин на пролетната сесија на Парламентарното собрание на НАТО

Од денеска до 27 мај, бугарскиот Парламент е домаќин на пролетната сесија на Парламентарното собрание на НАТО

Софија, 25 мај 2024 - Речиси 400 парламентарци од 32 земји-членки на НАТО и од 25 земји партнери и парламентарни организации ќе учествуваат на  пролетната сесија на Парламентарното собрание на Алијансата од денеска до 27 мај, во Софија, соопшти прес-центарот на Народното собрание, кој е домаќин на форумот.

Ова е веста, која денеска ја избра МИА од сервисот на Бугарската телеграфска агенција (БТА), согласно Договорот за размена на информации и професионална соработка, кој предвидува секој ден националните информативни агенции на Северна Македонија и Бугарија да разменуваат по една вест, која ќе ја објават на својот интернет сајт без промени со изрично посочување и цитирање на партнерот како извор.

Учесниците на пролетната сесија на Парламентарното собрание на НАТО ќе разговараат за клучните теми од евроатлантската одбранбена и безбедносна агенда со фокус на поддршката за Украина и приоритетите на претстојниот самит на НАТО во Вашингтон во јули. Пратениците денеска и утре ќе учествуваат во работата на петте комисии на Парламентарното собрание, ќе расправаат за нацртите на нивните извештаи и ќе ги усвојат клучните политички препораки.

На отворањето на пленарната седница на 27 мај, учесниците на пролетната сесија на Парламентарното собрание на НАТО се очекува да ги пречекаат генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, претседателот на Парламентарното собрание на НАТО Михал Шчерба, заменик-претседателот на Националното Собрание Росица Кирова и вршителот на должноста премиер Димитар Главчев.

На форумот Собранието треба да ги усвои своите препораки за самитот на НАТО во Вашингтон.

На отворањето на пленарната седница се очекува министерот за одбрана на Украина Рустем Умеров да им пренесе порака на парламентарците преку видео врска.

Шведските парламентарци првпат ќе учествуваат во работата на пролетната сесија на Парламентарното собрание на НАТО во Софија, откако земјата стана полноправна членка на Алијансата. На форумот е предвидено да зборува претседателот на Парламентот на Шведска, Андреас Норлен.

На состанокот во Софија, парламентарците од земјите-членки на НАТО ќе разговараат и ќе донесат одлуки за барањата на Малта и Косово да станат делегации на придружните членки. Меѓу темите на форумот ќе бидат предизвиците во земјите од Западен Балкан, заедно со стратегиите за поддршка на партнерите во ризик и зајакнување на ангажманот со Глобалниот југ.

Годинава Бугарија одбележува 20 години од членството во НАТО. На 29 март 2004 година, во Вашингтон, Бугарија ги депонираше своите документи за приклучување кон Северноатлантскиот договор и со тоа стана дел од политичката и воената алијанса НАТО. Заедно со Бугарија се приклучија и Естонија, Летонија, Литванија, Романија, Словачка и Словенија.

Медиумската информативна агенција овие текстови ги објавува во оригинална форма, согласно Договорот за размена на информации и професионална соработка меѓу двете национални новински агенции МИА и БТА.

 

 

Остани поврзан