• среда, 17 јули 2024
Парламентот на Непал му изгласа недоверба на премиерот, лидерот на комунистите доаѓа на чело на Владата

Парламентот на Непал му изгласа недоверба на премиерот, лидерот на комунистите доаѓа на чело на Владата

Катманду, 12 јули 2024 (МИА) - Парламентот на Непал му изгласа недоверба на премиерот Пушпа Камал Да...

Финска ќе гласа за враќање на мигрантите од границата со Русија

Финска ќе гласа за враќање на мигрантите од границата со Русија

Хелсинки, 12 јули 2024 (МИА) - Финскиот парламент денеска треба да гласа за предлог-законот со кој н...

Рекорден број жени се избрани во Долниот дом по парламентарните избори во Велика Британија

Рекорден број жени се избрани во Долниот дом по парламентарните избори во Велика Британија

Лондон, 5 јули 2024 (МИА) - Рекорден број жени се избрани во Долниот дом по парламентарните избори в...

„Парламент 2024-2028: Нови заложби во борбата против корупцијата“

„Парламент 2024-2028: Нови заложби во борбата против корупцијата“

Скопје, 5 јули 2024 (МИА) - Институтот за демократија денеска организира настан на тема „Парламент 2...

Пропалестински демонстранти се качија на покривот на австралискиот Парламент

Пропалестински демонстранти се качија на покривот на австралискиот Парламент

Канбера, 4 јули 2024 (МИА) - Пропалестински демонстранти денеска се искачија на покривот на зградата...

„Национален собир“ на Марин Ле Пен нема да освои мнозинство во францускиот парламент, покажува анкета

„Национален собир“ на Марин Ле Пен нема да освои мнозинство во францускиот парламент, покажува анкета

Париз, 3 јули 2024 (МИА) - Крајнодесничарската партија „Национален собир“ (НС) нема да освои мнозинс...

Парламентот не го избра Желјазков за премиер на Бугарија

Парламентот не го избра Желјазков за премиер на Бугарија

Софија, 3 јули 2024 (МИА) – Бугарскиот Парламент денеска го отфрли предлогот за формирање нова влада...

Финскиот парламент го одобри Договорот за соработка во одбраната со САД

Финскиот парламент го одобри Договорот за соработка во одбраната со САД

Хелсинки, 2 јули 2024 (МИА) - Финскиот парламент едногласно го одобри Договорот за одбранбена сорабо...

Во Франција се одржува првиот круг вонредни парламентарни избори

Во Франција се одржува првиот круг вонредни парламентарни избори

Париз, 30 јуни 2024 (МИА) - Во Франција денеска ќе се одржи првиот круг од вонредните парламентарни...

Собранието на Црна Гора усвои Резолуција за Јасеновац, Дахау и Маутхаузен

Собранието на Црна Гора усвои Резолуција за Јасеновац, Дахау и Маутхаузен

Подгорица, 28 јуни 2024 (МИА) – Собранието на Црна Гора денеска со гласовите на парламентарното мноз...

Бардел: Ќе бидам премиер на Франција само ако мојата партија освои апсолутно мнозинство во Парламентот

Бардел: Ќе бидам премиер на Франција само ако мојата партија освои апсолутно мнозинство во Парламентот

Париз, 19 јуни 2024 (МИА) - Лидерот на крајнодесничарската француска партија „Национален собир“, Жор...

Белгискиот премиер Де Кро ја достави оставката до кралот Филип 

Белгискиот премиер Де Кро ја достави оставката до кралот Филип 

Брисел, 10 јуни 2024 (МИА) – Како и што најави синоќа по објавувањето на првичните резултати од вчер...

Националистичката Нова фламанска алијанса победник на изборите во Белгија, премиерот Де Кро поднесе оставка

Националистичката Нова фламанска алијанса победник на изборите во Белгија, премиерот Де Кро поднесе оставка

Брисел, 9 јуни 2024 (МИА) – Националистичката Нова фламанска алијанса (Н-ВА) победи на денешните изб...

Излезни анкети од изборите во Белгија: Либералите во водство во Брисел и Валонија, националистите во Фландрија 

Излезни анкети од изборите во Белгија: Либералите во водство во Брисел и Валонија, националистите во Фландрија 

Брисел, 9 јуни 2024 (МИА) – Првичните резултати од излезните анкети од денешните избори во Белгија п...

Белгијците бираат европски, федерални и регионални пратеници 

Белгијците бираат европски, федерални и регионални пратеници 

Брисел, 9 јуни 2024 (МИА) - Белгијците денеска излегуваат на гласање за да изберат членови на Европс...

Image

Остани поврзан