• сабота, 17 февруари 2024

Обилниот снег го отежна сообраќајот во Романија и Молдавија

Обилниот снег го отежна сообраќајот во Романија и Молдавија

Букурешт, 26 ноември 2023 (МИА) – Обилниот снег предизвика затворање на патиштата ширум Романија и Молдавија, а голем број населени места останаа без електрична енергија.

Еден маж загина во Молдавија откако неговото возило излета од патот и удри во дрво.

Романската Национална метеоролошка служба предупреди дека во источните окрузи Констанца, Тулчеа, Галати и Браила брзината на ветрот може да достигне и брзина до 100 километри на час.

Во окрузите Констанца и Браила околу 69 населени места се без електрична енергија. ми/

фото: МИА архива

Остани поврзан