• четврток, 18 април 2024

Николај Денков: Ја користиме секоја можност да објасниме колку е важно отворањето на копнените граници и усвојувањето на еврото во Бугарија, имаме целосна поддршка

Николај Денков: Ја користиме секоја можност да објасниме колку е важно отворањето на копнените граници и усвојувањето на еврото во Бугарија, имаме целосна поддршка

Софија, 17 февруари 2024 (МИА/БТА) - Ја користиме секоја прилика да објасниме колку е важно отворањето на копнените граници и усвојувањето на еврото во Бугарија. Имаме целосна поддршка во овој поглед, изјави премиерот на Бугарија, Николај Денков на новинарите по серијата разговори со европските лидери во рамките на Минхенската безбедносна конференција, цитирани од прес-центарот на Советот на министри.

Ова е веста на денот од Република Бугарија, избрана на Бугарската телеграфска агенција (БТА) за објавување од МИА, согласно Договорот за размена на информации и професионална соработка, кој предвидува секој ден националните информативни агенции на Северна Македонија и Бугарија да разменуваат директно избрана од другата агенција вест на денот на соодветната земја, а другата агенција да ја објави на својот интернет сајт без промени со изрично посочување и цитирање на партнерот како извор.

Николај Денков разговараше со холандскиот премиер Марк Руте, белгискиот премиер Александар де Кро и пратеникот во германскиот Бундестаг Јохан Вадефул.

„Со Австрија мора да продолжат преговорите за да исчезнат нивните последни приговори. Ова е дел од нашите напори за зајакнување на границите, за подобрување на борбата против илегалната миграција“, додаде бугарскиот премиер. Во разговорот со Јохан Вадефул, на Денков му честитаат за неповратниот пат кон целосна европска интеграција по кој ја води државата бугарската влада. Нашиот план за усвојување на еврото од 1 јануари 2025 година и укинувањето на копнените граници на Шенген беше исто така поздравен.

Премиерот Николај Денков во Минхен оствари средба и со вицепремиерката на Украина, Олга Стефанишина. Во текот на нивниот разговор, академик Денков изјави дека Бугарија останува постојан сојузник и поддржувач на украинскиот народ. Бугарската влада е решена да ја поддржи Украина и го признава нејзиното законско право да ги брани нејзините територијални интереси, категоричен беше премиерот. Според него, најважниот принцип што го поддржува Бугарија е сувереното право на Украина да ги одредува условите и времето за преговори со Русија.

„Целиот политички свет, и во Европа и во САД, сфаќа дека неволјата на Украина мора да се сфати сериозно и дека мора да се преземе акција многу брзо за да се помогнат нивните напори да се запре руската агресија. Веќе нема никаков сомнеж, и сите го велат ова - дека Украина се бори не само за сопствената земја, туку и за почитување на принципите на усогласеност со меѓународното право, демократијата и слободата, бидејќи тоа е веќе загрозено“, рече тој. средбата на премиерот.

Николај Денков истакна дека руските политичари повеќе не се плашат да кажат дека по Украина ќе погледнат и кон други земји. „Крајно време е не само политичарите, туку и луѓето во Европа да разберат дека овие опасности се реални и соодветно да предизвикаат реакција“, додаде премиерот. Тој ги наведе како пример договорите што украинскиот претседател Володимир Зеленски ги потпиша со канцеларот на Германија, со претседателот на Франција. „Ова се само примери за тоа како различни земји, заедно со ЕУ како целина, бараат начин да и помогнат на Украина во оваа борба за слобода“, истакна бугарскиот премиер.

И премиерот Николај Денков посочи дека европската одбрана не треба да биде алтернатива и не треба да се натпреварува со НАТО, туку да ја зајакне Алијансата во нашиот регион. „Бугарија го прави токму тоа - ја модернизираме нашата армија, треба уште повеќе да ги забрзаме овие напори. Да ги интегрираме нашите капацитети со оние на нашите соседи како дел од источното крило на НАТО“, истакна Николај Денков. Според него, многу е важно да се отворат коридори за жито за да може житото да се извезува во земјите на кои им е потребно. Премиерот академик Николај Денков и министерот за надворешни работи на Австрија Александар Шаленберг вчера разговараа за пречките за укинување на копнените граници за Шенген. Двајцата разговараа на маргините на Минхенската безбедносна конференција. Премиерот и првиот дипломат на Виена разговарале за потребата од обновување на разговорите меѓу Бугарија, Романија и Австрија за да се надминат сите пречки за конечно членство во Шенген зоната.

Медиумската информативна агенција овие текстови ги објавува во оригинална форма, согласно Договорот за размена на информации и професионална соработка меѓу двете национални новински агенции МИА и БТА

Остани поврзан