• четврток, 15 февруари 2024

Нигер го укина законот со кој се забранува илегалната миграција

Нигер го укина законот со кој се забранува илегалната миграција

Нијамеј, 27 ноември 2023 (МИА) – Шверцот на нерегуларни мигранти останува неказнет во западноафриканската земја Нигер, пренесе ДПА.

Водачот на воената хунта, Абдурахман Тчиани, го укина законот со кој се забранува трговијата со мигранти, изјави портпаролот на премиерот Али Ламине Зеине за ДПА. Законот беше дел од стратегијата на Европа за запирање на миграцијата низ Медитеранот.

Нигер е една од најважните транзитни земји за африканските мигранти кои патуваат во Европа. Европската унија работи со Нигер од 2015 година, првенствено за блокирање на миграциската рута од нигерискиот пустински град Агадез кон Либија.

Законот, со кој се казнува шверцот на мигранти од Агадез преку Сахел до границата со Либија со до 10 години затвор, беше донесен во 2015 година под притисок на ЕУ.

За возврат, ЕУ обезбеди околу 75 милиони евра (82 милиони американски долари) за проекти за спречување на миграцијата. Меѓународната организација за миграција (ИОМ) соопшти дека бројот на нерегуларни мигранти во Нигер е намален по воведувањето на законот.

Претставниците на градот Агадез го поздравија указот за укинување и рекоа дека законот има негативно економско влијание врз регионот.

Експертите за регионот стравуваат дека укинувањето на законот ќе има страшни последици за миграцијата низ Медитеранот. Улф Лесинг, директор на регионалната канцеларија на германската фондација Конрад Аденауер за Сахел, го опиша потегот како „хорор сценарио“. јт/

Фото: ЕПА

Остани поврзан