• сабота, 13 јули 2024

На „Сесрпскиот собор“ утре Србија и Република Српска усвојуваат заедничка декларација

На „Сесрпскиот собор“  утре Србија и Република Српска усвојуваат заедничка декларација

Белград, 7 јуни 2024 (МИА) - „Еден народ, еден сабор. Србија и Српска“ е официјалното име на големиот српскиот собор што ќе се одржи денес и утре во Белград. Соборот започнува со молитва во храмот Свети Сава, продолжува со средби на претседателот на Србија Александар Вучиќ и претседателот на Р.Српска Милорад Додик, со заедничка седница на двете влади, средби на министри, стопанственици, претставници на различни здруженија, културни институции на Србија и Република Српска, ќе собере неколку илјади луѓе од Србија и Република Српска и ќе се усвои заедничка декларација за заштита на националните и политичките права на српскиот народ, јави дописникот на МИА од Белград.

Голем број министри и претставници на институциите на Србија и на Република Српска (РС) денеска во Белград ќе се сретнат со своите колеги од Србија, во пресрет на манифестацијата „Сесрпски парламент“ (8 јуни) а најавено е потпишувањето на бројни договори и меморандуми.

Денес е официјалниот пречек на делегацијата на РС, кога српскиот премиер Милош Вучевиќ и претседателката на Собранието Ана Брнабиќ треба да се сретнат со српската членка на Претседателството на БиХ Жељка Цвијановиќ, премиерот на РС Радован Вишковиќ и претседателот на Собранието на РС Ненад Стевандиќ.

Во текот на денот ќе се одржат средби на министрите за образование на Србија и на РС, за семејна грижа, за државна управа и за локална самоуправа, за земјоделство, за информации, за телекомуникации, за рударство и за енергетика.

Владите на Србија и на Република Српска во сабота на заедничка седница во рамките на Сесрпскиот парламент ќе ја усвојат Декларацијата за заштита на националните и политичките права и заедничката иднина на српскиот народ.

-Овој собор ќе има своја социјална и културна димензија, но секако ќе има и значајна политичка содржина, која, пред сè, ќе се одрази во Декларацијата за заштита на националните и политичките права и заедничката иднина на Српски народ, кој ќе биде усвоен на заедничката седница на владите на Србија и на РС, изјави министерот за труд, вработување, бранители и социјална политика, Немања Старовиќ.

Тој додаде дека декларацијата ќе ја потпишат претседателот на Република Србија и претседателот на Република Српска, на која „ќе се согласи и патријархот Порфирија“ и која ќе даде силен политички импулс на сето она што е досега направено и се планира во иднина.

Старовиќ порача дека Декларацијата ќе се заснова на Дејтонскиот договор и Уставот на БиХ, кои Србија ги почитува и објасни дека Сесрпското собор е манифестација која ќе го покаже и докаже единството на српскиот народ од двете страни на Дрина.

На овој настан ќе учествуваат културно-уметнички друштва со повеќе од 2.000 луѓе од Србија и Република Српска. Ќе присуствуваат до 10.000 посетители од Република Српска.

-Ќе се воспостави соработка на сите нивоа. Сите директори на музеи ќе ги поканат своите партнери од РС да им бидат гости. Луѓето од телевизиите, приватни и државни, ќе ги поканат своите партнери од РС, до тој степен што ќе разговараме за сите актуелни проблеми, изјави пред два дена претседателот Вучиќ, додавајќи дека „во Сесрпскиот

собор поканети се претставници на Србите од Црна Гора и некои други кои сакаат да присуствуваат“. об/сд/

Остани поврзан