• четврток, 11 јули 2024

Најмалку две лица загинаа откако се урна балкон во ноќен клуб во Мексико

Најмалку две лица загинаа откако се урна балкон во ноќен клуб во Мексико

Мексико Сити, 9 јуни 2024 (МИА) – Две лица загинаа, а 15 се повредени при уривање на балкон во ноќен клуб во мексиканскиот град Сант Луис Потоси, соопшти Државната служба за цивилна заштита на Мексико (ЦЕПЦ).

Несреќата се случила во ноќниот клуб „Рич“ во локалниот трговски центар Алтус, пишува мексиканскиот дневен весник Миленио.

Се наведува дека клубот немал соодветни дозволи за работа и оти директорот на трговскиот центар Маурицио Ордаз Флорес изјавил дека Државната служба за цивилна заштита извршила проверка на 15 март и утврдила дека клубот не ги исполнува безбедносните стандарди. јт/

Фото: Х скриншот

Остани поврзан