• среда, 24 април 2024
МИА Најави - МКД

1 март 2024

Скопје - Претседателот Стево Пендаровски ќе одржи прес-конференција. (х.„Хилтон“/12:00, пренос во живо на дигиталните платформи на претседателот Пендаровски Фејсбук и Јутјуб, пристигнување на медиумите/11:30)

Скопје - Седница на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата. (Сала „Борис Трајковски“/11:00)

Скопје - Седница на собраниската Комисија за економски прашања. (Сала 4/12:00)

Гостивар -  Техничкиот премиер Талат Џафери ќе ја посети Општина Гостивар.

-  увид во градежните активности на делницата Гостивар - Букојчани дел од Коридор 8. (https://www.google.com/maps/place/41%C2%B046'52.5%22N+20%C2%B053'16.1%22E/@41.78125,20.8878056,17z/data=!3m1!4b1!4m4!3m3!8m2!3d41.78125!4d20.8878056?entry=ttu/10:00, изјава за медиумите по увидот)
 
-посета на Јавната здравствена установа - Општа болница „Ферид Мурад“. (https://www.google.com/maps/place/41%C2%B047'32.6%22N+20%C2%B054'14.9%22E/@41.7923889,20.9041389,17z/data=!3m1!4b1!4m4!3m3!8m2!3d41.7923889!4d20.9041389?hl=en&entry=ttu)

- увид на градежните активности на патот Здуње - Дебреште. (https://www.google.com/maps/place/41%C2%B047'45.7%22N+20%C2%B053'01.7%22E/@41.7960278,20.8838056,17z/data=!3m1!4b1!4m4!3m3!8m2!3d41.7960278!4d20.8838056?entry=ttu)

Скопје - Министерката за одбрана Славјанка Петровска и началникот на Генералштабот на Армијата генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски ќе присуствуваат на воена свеченост по повод одбележување на Денот на единицата и 30 години од формирањето на Баталјонот на специјални сили (бСС). (Касарна „Илинден“/10:00, пристигнување на медиумите/9:30)

Кривогаштани/Битола - Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски во работна посета на Кривогаштани и Битола: 

- Средба со земјоделци во Кривогаштани. (11:00, по средбата Николовски ќе даде изјава за медиумите, локација на настанот https://www.google.com/maps/place/%D0%93%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0+%E2%80%9E%D0%94%D0%B5%D1%81%D0%BF%D0%B8%D0%BD%D0%B0%E2%80%9C/@41.336026,21.3304174,16z/data=!4m6!3m5!1s0x1356c539291cba9f:0xf166a807b5e1d886!8m2!3d41.3394053!4d21.331619!16s%2Fg%2F11h3d1j9cf!5m1!1e4?entry=ttu

- Министерот Николовски во Битола ќе оствари средба со земјоделци сопственици на земјоделско земјиште од пелагонискиот регион. (локација на настанот:   https://www.google.com/maps/place/%D0%90%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%BE%D0%BA/@41.0363747,21.350341,17z/data=!3m1!4b1!4m6!3m5!1s0x1357245e7c11dcf1:0xe1ebbc5ae9c06d1c!8m2!3d41.0363747!4d21.3529159!16s%2Fg%2F1tfdh74y?entry=ttu

Скопје - Заменик-министерката за правда Викторија Аврамовска Мадиќ и директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсоски ќе одржат прес-конференција. (Влада, Медија центар/11:30)

Скопје - Основниот јавен обвинител на ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција Ислам Абази и јавните обвинители од ова Обвинителство ќе одржат брифинг за новинари. (Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поранешен Архив на РМ,  ул.„Григор Прличев“ бр.1/13:00)

Скопје - Народниот правобранител Насер Зибери ќе одржи брифинг за новинари. (Простории на Народниот правобранител, сала за состаноци 3 кат,  зграда на ТД „Макошпед“, ул. „Македонија“ бр 12/11:30, изјави за медиумите по брифингот)

Скопје - Амбасадорот на Јапонија во земјава Оцука Казуја и државниот секретар од Министерството за надворешни работи  Филип Тосевски ќе се обратат на настан по повод 30 години од воспоставувањето на дипломатските односи помеѓу Јапонија и Република Северна Македонија. (Археолошки музеј/18:30, пристигнување на медиумите/18:00)

Скопје - Прес-конференција на Даниела Маркоска, пратеничка на СДСМ. (Седиште на СДСМ/10:30)

Тетово - Општина Тетово во соработка со Општинскиот инспекторат - Одделение за комунални дејности и животна средина, организираат кампања за промовирање на еколошката свест и одговорност кон животна средина во која ќе учествуваат основните училишта од општина Тетово со марш. (Тргнување од Основно училиште „Братство-Миѓени“/11:00)

Скопје - Прес-конференција на градоначалникот на Карпош Стевчо Јакимовски по повод пуштање во употреба на фотоволтаичните системи во „Јан Амос Коменски“. (ОУ „Јан Амос Коменски“ - во населбата Тафталиџе/11:00)

Скопје - Книжевно читање „Клинци“ во организација на „Култура Бета“. (Europe House Skopje/20:00)

Скопје - Промоција на монографијата „Современото македонско семејство“. (Филхармонија бар/12:00)

Скопје - Отворање на Месецот на франкофонијата, со проекцијата на филмот „Страста на Доден Буфан“ во организација на Францускиот институт во Скопје и Амбасадата на Франција. (Кино „Милениум“, ГТЦ, 1 кат/20:00)

Скопје - Отворање изложба на макети, диорами и минијатури и четвртиот „Куп Скопје“ во организација на  клубот „Мајор Михајло Ивановски - Микс“. (Центар Јадро/20:00)

Скопје - Отворање на изложбата „Станица Пропаганда“ на холандскиот уметник Јонас Стал. (МСУ/20:00)

Загреб - Отворање на изложбата „Мала изложба за мечтаење“ на Дарко Алексовски. (Поп-ап галерија „Гаража Камба“/19:00)

_______________________________________________________________________________________________

МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини.

Остани поврзан