• четврток, 16 мај 2024
МИА Најави МКД

24 април 2024

Скопје - Почнуваат активностите за вежбата „Swift Response 24” во рамки на кампањата на вежби „DEFENDER 24“ во организација на командата на вооружените сили на САД за Европа и Африка „USAREUR-AF“.

Скопје - Онлајн едукативна работилница „Интерпретациjaта како основа за одржлив развој на природното и културното наследство“ во организација на Центарот за научно истражување и промоција на културата - ХАЕМУС. (18:00)

Претседателски избори 2024: 

Скопје -  Прес-конференција на Државната изборна комисија за известување за претседателските избори (9:30 за излезност до 09:00 часот /13:30 за излезност до 13:00/18.30 за излезност до 18:00 и во 23:30 за првични неофицијални резултати, следење првични резултати добиени по електронски пат во живо од 19:00)

Скопје - Шефицата на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР Џилијан Стирк ќе посети гласачко место во ОУ„Киро Глигоров“ во Општина Центар. (11:00)

Скопје - Актуелниот претседател и кандидатот за втор мандат од коалицијата предводена од СДСМ Стево Пендаровски ќе гласа на избирачкото место 2489 во Општина Гази Баба. (сала на М.З Автокоманда, ул. „Лазар Поп Трајков“ бр. 24 во општина Гази Баба/12:00

Струга - Претседателот на Собранието Јован Митрески, правото на глас ќе го оствари во избирачко место во ОУ „Браќа Миладиновци“. (11:00)

Гостивар -  Премиерот на техничката Влада Талат Џафери гласачкото право ќе го оствари на избирачко место 502 во ОУ „Форина“. (10:00, изјава за медиумите по гласањето, https://www.google.com/maps/place/41%C2%B049'16.0%22N+20%C2%B057'50.6%22E/@41.8211111,20.9640556,17z/data=!4m4!3m3!8m2!3d41.8211111!4d20.9640556?entry=ttu)

Скопје -  Техничкиот министер за внатрешни работи Панче Тошковски ќе гласа во ООУ „Јохан Хајнрих Песталоци“. (8:00, изјава за медиумите пред училиштето/8:15)

Куманово - Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев правото на глас ќе го оствари во ООУ „Крсте Мисирков”. (11:00/ изјава за медиумите по гласањето)

Скопје -  Kандидатот за претседател Гордана Силјановска-Давкова изборачкото право ќе го оствари во ОУ „Коле Неделковски", општина Центар. (По гласањето ќе даде изјава за медиумите/13:00)

Куманово - Кандидатот за претседател на државата на Движењето ЗНАМ - за наша Македонија, Максим Димитриевски ќе гласа на избирачкото место 1025. (ОУ „11 Октомври“, ул. „Тодор Велков“ бб./12:00, изјава за медиумите по гласањето, Live stream на ФБ на Димитриевски)

Скопје - Кандидатот за претседател на коалицијата „Храбро за Македонија“ и лидер на ГРОМ Стевчо Јакимовски ќе го оствари избирачкото право во училиштето „Владо Тасевски“ на избирачко место 2609. (10:15

Скопје - Кандидатот за претседател на коалицијата „Европски фронт“ предводена од ДУИ Бујар Османи ќе гласа во избирачко место ОУ „Адем Јашари“. (10:00

Гостивар - Кандидатот за претседател на коалицијата „Вреди“ Арбен Таравари ќе го оствари правото на глас на избирачко место во училиштето „Единство“. (14:00

Скопје - Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Димитар Ковачевски гласачкото право ќе го оствари на избирачкото место 2606. (ОУ „Јан Амос Коменски “, нас.Тафталиџе, ул. „Варшавска“ бр.23/12:00, изјава за медиумите по гласањето)

Скопје - Претседателот на Алтернатива Африм Гаши ќе гласа во училиштето „Крсте Петков Мисирков“ во Општина Гази Баба. (11:00)  

Тетово - Претседателот на Движењето БЕСА Билал Касами ќе гласа во Гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“. (12:00

Скопје - Ко-носителот на листа на кандидати за пратеници од Изборна единица 2, предводена од СДСМ и „Коалицијата за европска иднина“, Фатмир Битиќи ќе даде изјава за медиуми по гласањето на претседателските избори. (Пред гласачкото место бр. 2909, во О.У. „Живко Брајковски“, ул. Хо Ши Мин Б.Б., во општина Бутел,https://maps.app.goo.gl/Kn3CmouRitcA9EnX9/11:00)

Скопје -   Прес-конференциии на ЦИВИЛ – Центарот за слобода за наоди од мониторинг од изборниот процес. (Прес студио во бизнис центарот Палома Бјанка, трети кат/10:30/14:30/17:00/21:00, во живо на Фејсбук страната на ЦИВИЛ и на видео каналот на YouTube)

Парламентарни избори 2024: 

Куманово - Носителот на листа на кандидати за пратеници од Изборна единица 2, предводена од СДСМ и „Коалицијата за европска иднина“, Оливер Спасовски со коносителот Фатмир Битиќи ќе одржат прес-конференција. ( пред простории на ОО СДСМ во Комитетот/11:00)

_________________________________________________________ 

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

 

Остани поврзан