• четврток, 23 мај 2024

МИА Најави МКД (ДПЛ)

МИА Најави МКД (ДПЛ)

20 март 2023

Скопје – Сто и шеста седница на Собранието. (Сала „Македонија“/12:00)

Скопје - Седница на собраниската Комисија за одбрана и безбедност. (Сала 6/10:00)

Скопје - Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. (Сала „Борис Трајковски“/10:00)

Скопје - Седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. (Соба 6/11:00)

Скопје - Седница на собраниската на Законодавно-правната комисија (Сала „Борис Трајковски“/11:00)

Скопје - Посета на Собранието на група млади претставници од Парламентот на Босна и Херцеговина. (11:30)

Скопје - Премиерот Димитар Ковачевски, турскиот амбасадор во земјава Хасан Мехмет Секизкок и генералниот секретар на Црвениот крст Саит Саити ќе се обратат на настан посветен на хуманоста и солидарноста со настраданото население на Турција и Сирија. (Хотел „Холидеј Ин“/11:00/По настанот предвидени се изјави за одговори на новинарски прашања)

Скопје - Меѓународен научен и стручен симпозиум на тема „Високото образование во ерата на дигиталната технологија“ на кој меѓу останатите ќе се обрати и вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска. (Американскиот универзитет на Европа – ФОН/10:00)

Скопје - Натанаел Лимински, министер за федерални, европски и меѓународни прашања и медиуми и шеф на државната канцеларија на Северна Рајна-Вестфалија и Бојан Маричиќ, вицепремиер за европски прашања ќе се обратат на Конференцијата „30 години македонско-германски дипломатски односи: Билатерална соработка и развојна поддршка со Северна Рајна - Вестфалија“ во организација на ПЦПО во организација на Претседателскиот центар за политичко образование. (х.„Хилтон“/15:45, новинарски екипи да пристигнат во 15:30)

Скопје - Прес-конференција на министерот за економија Крешник Бектеши. (Прес-центар на Владата/Прес-конференцијата на македонски јазик/10:30)

Скопје - Митинг на Демократската унија за интеграција на кој ќе присуствува и претседателот на ДУИ Али Ахмети. (Спортска сала Шабан Трстена/19:00)

Скопје – Настан по повод почетокот на Глобалната недела на парите 2023 во организација на Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување - МАПАС. (Амфитеатар 1 на Економскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ - Скопје/11:00)

Скопје - Свечената церемонија по повод одбележувањето на 20 години од формирањето на Американскиот универзитет на Европа – ФОН (Американскиот универзитет на Европа – ФОН/18:30)

Скопје - Здружението ГРАДИМЕ ИДНИНА Скопје на прес-конференција ќе го презентира Протоколот за меѓусекторска соработка за постапување за деца на улица. (х. Холидеј Ин, Сала Милениум 2/12:00)

Свети Николе - Поетското читање “Билазорски видувања 2023” по повод Светскиот ден на поезијата. (Археолошкиот локалитет Билазора/12:00)

______________________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

Остани поврзан