• понеделник, 15 април 2024

МИА Најави-свет

МИА Најави-свет

25 Февруари 2024

Киев – Прес-конференција на претседателот на Украина Володимир Зеленски по повод две години од почетокот на руската инвазија.

Минск – Парламентарни избори во Белорусија.

Виена – Протест против расизмот и екстремната десница.

Манила – Митинг по повод годишнината од бунтот со кој беше соборен диктаторот на Филипините, Фердинанд Маркос.

Сао Паоло – Повик на „мирен митинг“ на поранешниот претседател на Бразил Болсонаро во врска со обвинувањата против него за државен удар.

Ербил, Ирак – Регионални избори во ирачкиот дел на Курдистан.

Остани поврзан