• вторник, 18 јуни 2024

Кои се другите жртви што загинаа во хеликоптерската несреќа со Раиси

Кои се другите жртви што загинаа во хеликоптерската несреќа со Раиси

Техеран, 20 мај 2024 (МИА) – Неколку високи ирански функционери, исто така, загинаа заедно со иранскиот претседател Ебрахим Раиси во хеликоптерска несреќа во шумата Дизмар, лоцирана меѓу градовите Варзакан и Џолфа во провинцијата Источен Азербејџан.

Покрај Раиси, загинаа иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амирабдолахиан, гувернерот на Источен Азербејџан Малек Рахмати, претставникот на иранскиот врховен лидер во Источен Азербејџан Мохамад Али Але-Хашем, шефот на претседателската гарда Мехди Мусави, пилотот на хеликоптерот, копилотот и екипажот.

Раиси и неговите сопатници се враќале од настан со азербејџанскиот претседател Илхам Алиев. јт/

Фото: ЕПА

Остани поврзан