• среда, 29 мај 2024

Израел изведе напади на југот на Сирија

Израел изведе напади на југот на Сирија

Лондон, 19 април 2024 (МИА) - Израелските сили рано утрово ја нападнаа позицијата на сириската армија на југот на Сирија, соопшти сириската Опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон.

„Израелските напади беа насочени кон радарите на сириската армија меѓу провинциите Суеида и Дера“, рече директорот наОпсерваторијата, Рами Абдел Рахман.

Тој додаде дека нападите биле изведени „во време кога израелски авиони интензивно летаа над регионот Дера“, како и дека сириската воздушна одбрана не се активирала. ссм/

фото: архива

 

Остани поврзан