• вторник, 18 јуни 2024
ЕУ ги продолжи санкциите против Сирија до јуни 2025 година

ЕУ ги продолжи санкциите против Сирија до јуни 2025 година

Брисел, 28 мај 2024 (МИА) - Европската унија денеска објави дека ќе го продолжи периодот на санкции...

На меѓународната донаторска конференција во Брисел беа собрани 7,5 милијарди евра за сириските бегалци

На меѓународната донаторска конференција во Брисел беа собрани 7,5 милијарди евра за сириските бегалци

Брисел, 28 мај 2024 (МИА) - На меѓународната донаторска конференција за сириските бегалци вчера се с...

ЕУ вети повеќе од две милијарди евра за поддршка на сириските бегалци

ЕУ вети повеќе од две милијарди евра за поддршка на сириските бегалци

Брисел, 27 мај 2024 (МИА) - Европската унија денеска вети повеќе од две милијарди евра за поддршка н...

На првата дама на Сирија, Асма ал Асад и е дијагностицирана леукемија, соопшти претседателскиот кабинет

На првата дама на Сирија, Асма ал Асад и е дијагностицирана леукемија, соопшти претседателскиот кабинет

Дамаск, 21 мај 2024 (МИА) - На првата дама на Сирија, Асма ал Асад, и е дијагностицирана леукемија,...

„Ден на дијалогот“ на Осмата бриселска конференција за иднината на Сирија и регионот 

„Ден на дијалогот“ на Осмата бриселска конференција за иднината на Сирија и регионот 

Брисел, 30 април 2024 (МИА) – Европската Унија денеска ќе биде домаќин на „Денот на дијалогот“ на Ос...

Гардијан: Терoристичката „ Исламска држава“ уби 28 сириски војници и провладини борци

Гардијан: Терoристичката „ Исламска држава“ уби 28 сириски војници и провладини борци

Лондон, 19 април 2024 (МИА) - Борците на терористичката организација „Исламска држава“ вчера убија 2...

Израел изведе напади на југот на Сирија

Израел изведе напади на југот на Сирија

Лондон, 19 април 2024 (МИА) - Израелските сили рано утрово ја нападнаа позицијата на сириската армиј...

Сирија: Иранската одмазда е легитимна

Сирија: Иранската одмазда е легитимна

Дамаск, 14 април 2024 (МИА) – Шефот на сириската дипломатија Фајсал ал-Мокдад изјави дека Иран има л...

Иран им навести на САД дека нема набрзина да одговори на израелскиот напад во Дамаск

Иран им навести на САД дека нема набрзина да одговори на израелскиот напад во Дамаск

Техеран, 12 април 2024 (МИА) – Иран му сигнализираше на Вашингтон дека ќе одговори на израелскиот на...

Седум деца загинаа во експлозија на бомба на југот на Сирија

Седум деца загинаа во експлозија на бомба на југот на Сирија

Дамаск, 6 април 2024 (МИА) - Во денешната експлозија на бомба во село во близина на градот Дара во ј...

Во Сирија убиен основачот на огранокот на Ал Каеда

Во Сирија убиен основачот на огранокот на Ал Каеда

Дамаск, 5 април 2024 (МИА) - Водачот на ирачките џихадисти во северозападна Сирија, кој го основаше...

СБ на ОН не го осуди нападот врз иранскиот конзулат во Сирија

СБ на ОН не го осуди нападот врз иранскиот конзулат во Сирија

Њујорк, 4 април 2024 (МИА) - САД, Велика Британија и Франција се спротивставија на нацрт-декларација...

Иранскиот ајатолах Хамнеи и шефот на државата Раиси со остра осуда на нападот врз иранскиот конзулат во Дамаск

Иранскиот ајатолах Хамнеи и шефот на државата Раиси со остра осуда на нападот врз иранскиот конзулат во Дамаск

Техеран, 2 април 2024 (МИА) - Иранскиот ајатолах Али Хамнеи му се закани на Израел со одмазда откако...

Русија го обвини Израел за нападот врз иранската Амбасада во Дамаск

Русија го обвини Израел за нападот врз иранската Амбасада во Дамаск

Москва, 2 април 2024 (МИА) - Русија синоќа го осуди како „неприфатлив“ нападот извршен врз конзуларн...

Официјален Техеран предупредува на можни одмазнички мерки по нападот врз иранската Амбасада во Дамаск

Официјален Техеран предупредува на можни одмазнички мерки по нападот врз иранската Амбасада во Дамаск

Техеран, 2 април 2024 (МИА) - Иран предупреди на можни „реципрочни мерки“ по израелските напади врз...

Image

Остани поврзан