• четврток, 22 февруари 2024

Израелската армија соопшти дека 14 израелски заложници и тројца странци се предадени на Црвениот крст во Газа

Израелската армија соопшти дека 14 израелски заложници и тројца странци се предадени на Црвениот крст во Газа

Тел Авив, 26 ноември 2023 (МИА) - Четиринаесет израелски заложници и тројца странски државјани се предадени денеска на Црвениот крст во Појасот Газа, соопшти израелската армија.

„Врз основа на информациите добиени од Црвениот крст, 14 израелски заложници и тројца странски заложници се префрлени во Црвениот крст“, се вели во соопштението на третиот ден од договорената пауза во борбите меѓу Израел и Хамас.

Според договор, и Израел денеска треба да ослободи Палестинци од затвори. зш/

Остани поврзан