• сабота, 24 февруари 2024

Израелската армија соопшти дека изминатиот ден погодила 250 цели во Газа

Израелската армија соопшти дека изминатиот ден погодила 250 цели во Газа

Газа, 10 декември 2023 (МИА) - Израелската војска денеска соопшти дека нападнала околу 250 цели на милитантите низ Појасот Газа во последните 24 часа, вклучително и напади врз складишта за оружје, тунели и други локации, додека агенциите на ОН предупредија на зголемен притисок врз болници на југ.

ИДФ соопшти дека борбените авиони заедно со копнените трупи уништиле комуникациски објект на Хамас кој се наоѓал веднаш до џамија на југот од крајбрежниот појас.

Артилериски екипи биле распоредени во Појасот Газа за прв пат од почетокот на војната пред повеќе од два месеци. За време на операциите во северната област Шеџаија беа нападнати повеќе од 20 цели.

Метите вклучувале складишта за оружје, куќи заробени со расипани стапици и инфраструктура на палестинската исламистичка група Хамас, соопшти Армијата. мс/

фото: МИА архива

 

Остани поврзан