• четврток, 30 мај 2024
Си Џинпинг повика на голема мировна конференција за Газа

Си Џинпинг повика на голема мировна конференција за Газа

Пекинг, 30 мај 2024 (МИА) - Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска повика да се организира голема...

Израелски медиуми: Граничната област Газа со Египет под контрола на Израел

Израелски медиуми: Граничната област Газа со Египет под контрола на Израел

Газа, 30 мај 2024 (МИА) - Според извештаите на израелските медиуми, израелската армија ја презела ко...

Ердоган: Духот на ОН во Газа е мртов, Израел е закана за целото човештво

Ердоган: Духот на ОН во Газа е мртов, Израел е закана за целото човештво

  Анкара, 29 мај 2024 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска де...

СЗО испорачува помош на север од Газа за прв пат по две недели

СЗО испорачува помош на север од Газа за прв пат по две недели

Газа, 29 мај 2024 (МИА) - Мисијата на Светската здравствена организација стигна до северот на Газа з...

Израелски тенкови влегоа во центарот на Рафа на југот на Појасот Газа

Израелски тенкови влегоа во центарот на Рафа на југот на Појасот Газа

Газа, 29 мај 2024 (МИА) - Тенкови на израелската армија (ИДФ) влегоа во центарот на градот Рафа на ј...

Шефот на турската дипломатија Хакан Фидан упати остри критики кон САД заради подршката на Израел во кризата во Газа

Шефот на турската дипломатија Хакан Фидан упати остри критики кон САД заради подршката на Израел во кризата во Газа

Анкара, 28 мај 2024 (МИА) – Шефот на турската дипломатија, Хакан Фидан, денеска изјави дека „да не б...

Во изминатите 24 часа во Газа загинале 46 Палестинци, од почетокот на војната 36.096 

Во изминатите 24 часа во Газа загинале 46 Палестинци, од почетокот на војната 36.096 

Газа, 28 мај 2024 (МИА) - Министерството за здравство во Појасот Газа денеска соопшти дека најмалку...

Камиони со хуманитарна помош влегуваат во Појасот Газа

Камиони со хуманитарна помош влегуваат во Појасот Газа

Тел Авив, 26 мај 2024 (МИА) - Околу 200 камиони со хуманитарна помош, меѓу кои два со гориво, денеск...

Во Газа за 24 часа загинаа 46 лица, вкупно 35.903 за време на војната

Во Газа за 24 часа загинаа 46 лица, вкупно 35.903 за време на војната

Газа, 25 мај 2024 (МИА) - Министерството за здравство на Хамас денеска соопшти дека во израелските н...

Израелските сили ги интензивираа нападите во Појасот Газа

Израелските сили ги интензивираа нападите во Појасот Газа

Газа, 24 мај 2024 (МИА) - Израелските сили денеска ги засилија нападите врз Газа и жестоки борби се...

Блинкен побара од Египет да обезбеди пристап за хуманитарната помош за Газа

Блинкен побара од Египет да обезбеди пристап за хуманитарната помош за Газа

Вашингтон, 22 мај 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен, побара од Египет да пр...

Шефот на СЗО побара од Израел да ги укине ограничувањата за медицинска помош во Појасот Газа

Шефот на СЗО побара од Израел да ги укине ограничувањата за медицинска помош во Појасот Газа

Њујорк, 21 мај 2024 (МИА) - Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос...

Евакуација на последната болница која работи во северниот дел на Газа

Евакуација на последната болница која работи во северниот дел на Газа

Газа, 21 мај 2024 (МИА) - Откако израелската армија изврши напади во близина, започна евакуацијата н...

Саливан бара Израел да дозволи пристап до помошта во Појасот Газа

Саливан бара Израел да дозволи пристап до помошта во Појасот Газа

Вашингтон, 21 мај 2024 (МИА) - Советникот за безбедност на американскиот претседател Џо Бајден, Џејк...

Сафади: Јордан бара меѓународна истрага за можни воени злосторства во Газа

Сафади: Јордан бара меѓународна истрага за можни воени злосторства во Газа

Аман, 19 мај 2024 (МИА) - Јорданскиот министер за надворешни работи Ајман Сафади денеска соопшти дек...

Image

Остани поврзан