• четврток, 22 февруари 2024

За време на примирјето во Појасот Газа пристигнаа 248 камиони со хуманитарна помош

За време на примирјето во Појасот Газа пристигнаа 248 камиони со хуманитарна помош

Њујорк, 26 ноември 2023 (МИА) – Агенцијата на Обединети нации за хуманитарна координација (ОЦХА) соопшти дека од стапувањето во сила на примирјето помеѓу Израел и Хамас во Појасот Газа пристигнале 248 камиони со хуманитарна помош.

Според ОЦХА 61 камиони со медицински материјали, храна и вода се доставени во северниот дел на палестинската енклава, а во болницата Ал Шифа доставени се 11 амбулантни возила и три автобуси.

Вчера на вториот ден од привременото примирје Хамас ослободи вкупно 17 заложници, од кои 13 Израелци и четворица Тајланѓани, додека Израел ослободија 39 палестински затвореници од кои шест жени и 33 деца до 19 години.

За денеска е најавено дека Хамас ќе ослободи уште 13 заложници.

Договорот за четиридневното примирје предвидува ослободување на најмалку 50 од вкупно околу 240 заложници на 150 Палестинци од израелските затвори. ми/

фото: ДПА

Остани поврзан