• четврток, 16 мај 2024

За брзо возење казни за 220 возачи на територија на цела држава

За брзо возење казни за 220 возачи на територија на цела држава

Скопје, 16 април 2024 (МИА) - Во спроведена акциска контрола на територија на државата за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, во текот на вчерашниот ден се казнети 220 возачи, соопштија денеска од МВР.

Од нив, 13 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а едно возило со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 96 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 124 надвор од населено место.

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. цр/бак/

Фото: МИА архива

 

Остани поврзан