• петок, 19 јули 2024

Заев во Турско маало во Струмица: Ниту една партија како СДСМ не ги обединува сите етнички заедници

Заев во Турско маало во Струмица: Ниту една партија како СДСМ не ги обединува сите етнички заедници

Струмица, 6 мај 2024 (МИА) - Поранешниот лидер на СДСМ Зоран Заев вечерва се обрати на митингот на СДСМ и коалицијата што се одржа во Турското маало во Струмица. Ова е негово прво појавување на политички собир откако се повлече од политиката пред повеќе од две години.

Заев рече дека се обраќа со молба до граѓаните од овој дел на Струмица да го дадат својот глас за пратеничката листа на СДСМ и за кандидатот за претседател Стево Пендаровски, бидејќи соработката меѓу СДСМ и Турското маало трае 20 години и, како што рече, е од Бога благословена.

- Секогаш сме имале почит кон противниците. Никогаш не сме ги делеле луѓето, дури и тие малку гласови што ги има ВМРО-ДПМНЕ, зашто кога имало потреба секогаш сме помагале-дали е за деца за училиште, за болни за било што не сме ги делеле луѓето затоа што солидарноста е темелна вредност на мултиетничкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија. Ако има еден од Турското маало, еден од најмладиот до највозрасниот да каже една работа што ВМРО ДПМНЕ има направено тука во Турското маало и јас ќе гласам за ВМРО ДПМНЕ, рече Заев.

Тој ги повика граѓаните на 8 мај да го дадат својот глас за пратеничката листа на СДСМ и за кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, бидејќи, како што рече, ниту една друга партија како СДСМ не ги обединува сите етнички заедници, култури и религии.

На митингот говореа и носителот и коносителката на листа на СДСМ и коалицијата во Четвртата изборна едница, Венко Филипче и Јованка Тренчевска, како и кандидатот за пратеник Борче Цветков и градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов. рт/бак/

Фото: СДСМ

Можно е и ова да ти се допаѓа

Остани поврзан