• недела, 26 мај 2024

ДУИ: Таравари нека започне да затвора игри на среќа во Чаир, Меџити беше против Законот

ДУИ: Таравари нека започне да затвора игри на среќа во Чаир, Меџити беше против Законот

17 април 2024

Претседателскиот кандидат на опозицијата, Арбен Таравари, изгледа почнал да се подбива со граѓаните, кога ветува нешто за што беа против неговите коалициски партнери.

Таравари деновиве изјави дека „опозициската коалиција веднаш и целосно ќе го забрани коцкањето во Македонија“.

Демократската унија за интеграција и Европски фронт го потсетува Таравари дека оние што го блокираа Законот за игрите на среќа во собраниските комисии, а потоа не гласаа во Собранието, се токму пратениците од опозицијата, кои заедно со нивните газди, ВМРО и Левица, ја бојкотираа собраниската седница.

Истовремено, бараме Таравари, доколку сака да го забрани коцкањето, да почне со казината и обложувалниците во општина Чаир, поточно на стадионот на Чаир, од каде што неговиот коалициски партнер добива огромни кирии. 

ДУИ и Европскиот фронт ги уверуваат граѓаните дека на почетокот на следниот мандат ќе се изгласа Законот и ќе се дислоцираат коцкарниците од јавните објекти.

ДУИ

______________________________________________________________________________________ 

МИА овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки

Остани поврзан