• недела, 26 мај 2024

Гроси загрижен поради можноста Израел да ги нападне иранските нуклеарни постројки

Гроси загрижен поради можноста Израел да ги нападне иранските нуклеарни постројки

Виена, 16 април 2024 (МИА) – Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси изјави дека е загрижен поради можноста од израелски напад врз иранските нуклеарни постројки, но и дека инспекциите на тие објекти ќе продолжат денеска.

Тој наведе дека Иран на 14 април, еден ден по нападот врз Израел, ги затворил своите нуклеарни постројки „од безбедносни причини“. Тие беа повторно отворени вчера, а Гроси најави дека инспекторите денеска ќе продолжат со своите активности.

Израелскиот воен врв вчера предупреди дека ќе одговори на иранскиот напад, извршен како одговор на израелскиот воздушен напад на 1 април врз Конзулатот на Иран во Дамаск, во кој загинаа 13 луѓе, меѓу кои седуммина високи членови на Иранската револуционерна гарда. ми/

фото: МИА архива

Остани поврзан