• недела, 12 мај 2024

Во Франција за еден ден забележани над 27.000 громови

Во Франција за еден ден забележани над 27.000 громови

 

Париз, 9 април 2024 (МИА) - Во Франција за време на невремето вчера се забележани 27.056 удари од молњи и громови, соопшти опсерваторијата за урагани и бури „Кероно“.

Најмногу удари се забележани меѓу седум и осум наутро - 114 громови во минута.

Иако невремето е надминато во поголемиот дел од земјата, во 11 окрузи во Франција сѐ уште важи портокалово предупредување поради можни поплави.  си/сд/

Фото: МИА архива

Остани поврзан