• четврток, 20 јуни 2024

Во Газа за 24 часа загинаа 46 лица, вкупно 35.903 за време на војната

Во Газа за 24 часа загинаа 46 лица, вкупно 35.903 за време на војната

Газа, 25 мај 2024 (МИА) - Министерството за здравство на Хамас денеска соопшти дека во израелските напади врз Појасот Газа во претходните 24 часа загинале 46 лица.

Новиот биланс на загинати од 7 октомври 2023 година, кога започна војната меѓу палестинското исламистичко движење и Израел, изнесува 35.903, се наведува во соопштението. 

За повеќе од седум месеци за време на таа војна, во Појасот Газа беа ранети вкупно 80.420 луѓе. паг/

Фото: МИА архива


  
 
 

Остани поврзан