• недела, 26 ноември 2023

Владата утре ќе носи одлука за намалување на цените на пијалоците, во тек анализата на хигиенските производи

Владата утре ќе носи одлука за намалување на цените на пијалоците, во тек анализата на хигиенските производи

Скопје, 25 септември 2023 (МИА) - Владата утре треба да донесе одлука за намалување на цените на пијалоците, а во тек е анализата за хигиенските производи која најверојатно ќе биде завршена до крајот на неделава.

- Тоа што знаеме точно е дека утре ќе има одлука за намалување на цените на безалкохолните и алкохолните пијалоци. За хигиенските производи најверојатно во текот на оваа недела ќе бидат завршени сите консултации и ќе видиме дали има простор да се донесат одредени мерки, изјави денеска министерот за економија Крешник Бектеши по посетата на компанијата „Алма-М“ во Визбегово. 

Следниот месец, според најавите на премиерот Димитар Ковачевски, ќе бидат направени и анализите за деветиот пакет антикризни мерки кои ќе бидат насочени кон ранливите категории на граѓани и кон сите оние што во време на криза не остваруваат дополнителни приходи. бд/бак/

Фото: МИА

 

Остани поврзан