• среда, 28 февруари 2024

Бразил загуби од Аргентина и не успеа да се пласира на Олимписките игри во Париз

Бразил загуби од Аргентина и не успеа да се пласира на Олимписките игри во Париз

Каракас, 12 февруари 2024 (МИА) - Бразилската олимписка репрезентација загуби од Аргентина со 1:0 во 3. коло од групната фаза на јужноамериканскиот квалификациски турнир за Олимпијадата 2024 година.

Стрелец на единствениот гол беше аргентинскиот напаѓач Лучијано Гундо во 78. минута.

Благодарение на оваа победа, Аргентина го освои првото место во последната група со пет бода од три натпревари и се квалификуваше да се натпреварува на Игрите во Париз во 2024 година.

Бразил е третопласиран со три бода од три натпревари. 

Репрезентацијата на Бразил ги освои фудбалските турнири на последните две Олимпијади. зс/

Фото: Фејсбук АФА

Остани поврзан