• сабота, 18 мај 2024

Бајден ја поддржува слободата на изразување на кампусите во САД

Бајден ја поддржува слободата на изразување на кампусите во САД

Вашингтон, 24 април 2024 (МИА) - Претседателот на САД, Џо Бајден ја поддржува слободата на изразување во американските кампуси, соопшти Белата куќа денеска додека се повеќе студенти на универзитетите во државата протестираат против израелската војна во Газа.

„Претседателот верува дека слободниот говор, дебатата и недискриминацијата на колеџ-кампусите се важни“, рече секретарот за печат, Карин Жан-Пјер на брифинг. зш/
фото ЕПА

 

Остани поврзан