• четврток, 18 април 2024

Бајден го потпиша законот за транспарентност за потеклото на пандемијата на коронавирусот

Бајден го потпиша законот за транспарентност за потеклото на пандемијата на коронавирусот

Вашингтон, 21 март 2023 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден доцна синоќа изјави дека потпишал закон со кој се дозволува декласификација на документите за потеклото на пандемијата на коронавирусот што првпат се појави во Кина.

„Треба да дојдеме до потеклото на пандемијата на коронавирусот за подобро да ги спречиме идните пандемии. Мојата администрација ќе декласифицира и ќе објави што е можно повеќе информации, истовремено почитувајќи ја националната безбедност“, рече Бајден. паг/

Остани поврзан