• вторник, 03 октомври 2023

Атлетик: Реал Мадрид ќе потпише со Белингем за 100 милиони евра

Атлетик: Реал Мадрид ќе потпише со Белингем за 100 милиони евра

Мадрид, 7 јуни 2023 (МИА) - Реал Мадрид постигна договор за трансфер на играчот од средниот ред на Борусија Дортмунд, Џуд Белингем, објави „ The Athletic“.

 

Реал на германскиот клуб ќе му плати 100 милиони евра. Според изворот, останале само неколку детали за финализирање на зделката.

 

Договорот на 19-годишниот англиски фудбалер за врска со Борусија е со важност до летото 2025 година.

 

Во сезоната 2022/23, Белингем забележа 42 настапи во сите натпреварувања, постигнувајќи 14 голови и седум асистенции. зс/

 

Фото: ЕПА

Остани поврзан