• понеделник, 17 јуни 2024
Сиљановска-Давкова на мировниот самит за Украина: Компромисите со меѓународното право и принципи можат да го компромитираат европскиот и светскиот мир

Сиљановска-Давкова на мировниот самит за Украина: Компромисите со меѓународното право и принципи можат да го компромитираат европскиот и светскиот мир

Скопје, 16 јуни 2024 (МИА) - Во обраќање на пленарната сесија на Самитот за мир во Украина, што вике...

Декларацијата на самитот во Украина најверојатно нема да биде потпишана од сите учесници

Декларацијата на самитот во Украина најверојатно нема да биде потпишана од сите учесници

Виена, 16 јуни 2024 (МИА) - Не се очекува сите учесници на мировниот самит во Украина во Швајцарија...

Џулијан Смит за МИА: И се заблагодарувам на Северна Македонија за одвојувањето на два проценти од БДП за одбраната

Џулијан Смит за МИА: И се заблагодарувам на Северна Македонија за одвојувањето на два проценти од БДП за одбраната

Брисел, 15 јуни 2024 (МИА) - Самитот на НАТО во јули во Вашингтон, прво и основно, ќе биде славење н...

Папата Франциск пристигна на Самитот на Г7 за неговото историско обраќање

Папата Франциск пристигна на Самитот на Г7 за неговото историско обраќање

Бари, 14 јуни 2024 (МИА) - Папата Франциск пристигна на Самитот на Г7 што се одржува во јужното итал...

Самитот за Украина ги привлече светските лидери, но нема да ја изолира Русија

Самитот за Украина ги привлече светските лидери, но нема да ја изолира Русија

Женева, 14 јуни 2024 (МИА) - Светските лидери ќе му се придружат на украинскиот претседател Володими...

Во Бечиќи започнува 11. Самит на министри за финансии, гувернери и директори на даночни управи

Во Бечиќи започнува 11. Самит на министри за финансии, гувернери и директори на даночни управи

Будва, 14 јуни 2024 (МИА) - Во Бечиќи денеска и утре се одржува 11. Регионален самит на министри за...

Мишел: Отсуството на Кина на самитот во Швајцарија е разочарувачко

Мишел: Отсуството на Кина на самитот во Швајцарија е разочарувачко

Брисел, 13 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на Советот на ЕУ, Шарл Мишел, ја критикуваше одлуката на...

Швајцарија пријави кибер напади пред почетокот на самитот за Украина

Швајцарија пријави кибер напади пред почетокот на самитот за Украина

Берн, 13 јуни 2024 (МИА) - Швајцарскиот Национален центар за кибер безбедност (НЦСЦ) пријави напади...

Членките на Г7 договорија заем за Украина од 50 милијарди долари од замрзнати руски средства

Членките на Г7 договорија заем за Украина од 50 милијарди долари од замрзнати руски средства

Бари, 13 јуни 2024 (МИА) - На отворањето на Самитот на Г7 што почна денеска во одморалиштето Борго Е...

Папата Франциск во рамки на Самитот на Г7 ќе се сретне со Бајден, Зеленски, Макрон и Ердоган

Папата Франциск во рамки на Самитот на Г7 ќе се сретне со Бајден, Зеленски, Макрон и Ердоган

Рим, 13 јуни 2024 (МИА) - Папата Франциск во рамки на Самитот на Г7 во јужното италијанско одморалиш...

Самит на шефови на држави и влади и министерски состанок на ПСЈИЕ во Скопје

Самит на шефови на држави и влади и министерски состанок на ПСЈИЕ во Скопје

Скопје, 13 јуни 2024 (МИА) – Самит на шефови на држави и влади на учесниците во Процесот за соработк...

Бајден замина на самитот на Г7

Бајден замина на самитот на Г7

Вашингтон, 12 јуни 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден денеска замина за Италија на сре...

Сиљановска Давкова домаќин на Самитот на шефови на држави и влади на ПСЈИЕ

Сиљановска Давкова домаќин на Самитот на шефови на држави и влади на ПСЈИЕ

Скопје, 12 јуни 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова...

Османи: Се заокружува на претседавањето со ПСИЈЕ, избран нов генерален секретар на  Советот за регионална соработка

Османи: Се заокружува на претседавањето со ПСИЈЕ, избран нов генерален секретар на Советот за регионална соработка

Скопје, 12 јуни 2024 (МИА) – „Зајакнување на регионалната безбедносна и...

Самит за Украина во Швајцарија: Што сака Киев

Самит за Украина во Швајцарија: Што сака Киев

Луцерн, 12 јуни 2024 (МИА) - Украина собира десетици светски лидери и м...

Image

Остани поврзан