• среда, 17 јули 2024
Османи со Макрон за евроатлантската иднина на Косово и развој на билатералните односи

Османи со Макрон за евроатлантската иднина на Косово и развој на билатералните односи

Приштина, 12 јули 2024 (МИА) - Претседателката на Косово, Вјоса Османи, денеска се сретна со нејзини...

Макрон планира да ја прифати оставката на премиерот на 16 јули

Макрон планира да ја прифати оставката на премиерот на 16 јули

Пaриз, 12 јули 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон планира да ја прифати оставката н...

Макрон: Ќе продолжиме да ја поддржуваме Украина се додека е потребно

Макрон: Ќе продолжиме да ја поддржуваме Украина се додека е потребно

Франција, 12 јули 2024 (МИА) -  Ќе продолжиме да ја поддржуваме Украина се додека е потребно, и...

Левичарите во Франција го обвинија Макрон за обид за бришење на изборните резултати

Левичарите во Франција го обвинија Макрон за обид за бришење на изборните резултати

Париз, 10 јули 2024 (МИА) - Победниците на изборите од француската левичарска коалиција Нов народен...

Западен печат: Политичка неизвесност во Франција по победата на левиот блок

Западен печат: Политичка неизвесност во Франција по победата на левиот блок

Париз, 8 јули 2024 (МИА) - Поддржувачите на левицата се собраа на улиците на француските градови од...

Макрон одби да и се обрати на нацијата по вториот круг од парламентарните избори

Макрон одби да и се обрати на нацијата по вториот круг од парламентарните избори

Париз, 8 јули 2024 (МИА) - Францускиот лидер Емануел Макрон нема да се обрати до нацијата по објавув...

Стотина кандидати се откажуваат од вториот круг на француските избори за да се спротивстават на крајната десница

Стотина кандидати се откажуваат од вториот круг на француските избори за да се спротивстават на крајната десница

Париз, 1 јули 2024 (МИА) - Околу стотина кандидати од левицата и од парламентарното мнозинство околу...

Во Франција се одржува првиот круг вонредни парламентарни избори

Во Франција се одржува првиот круг вонредни парламентарни избори

Париз, 30 јуни 2024 (МИА) - Во Франција денеска ќе се одржи првиот круг од вонредните парламентарни...

Франција се подготвува за најзначајните избори во последниве децении

Франција се подготвува за најзначајните избори во последниве децении

29 јуни 2024 Си-Ен-Ен Вонредните парламентарни избори во Франција с...

Макрон: Победата на крајната левица или десницата може да предизвика граѓанска војна

Макрон: Победата на крајната левица или десницата може да предизвика граѓанска војна

Париз, 25 јуни 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон оцени дека победата на крајната л...

Макрон: САД, Франција и Израел ќе работат на намалување на тензиите со Хезболах

Макрон: САД, Франција и Израел ќе работат на намалување на тензиите со Хезболах

Париз, 14 јуни 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон синоќа изјави дека САД, Франција...

Анкета: Само 24 отсто од Французите му веруваат на Макрон

Анкета: Само 24 отсто од Французите му веруваат на Макрон

Париз, 13 јуни 2024 (МИА) - Само 24 отсто од Французите велат дека имаат доверба во Емануел Макрон,...

Сојузниците на Макрон стравуваат од последиците од распишување предвремени избори

Сојузниците на Макрон стравуваат од последиците од распишување предвремени избори

Париз, 12 јуни 2024 (МИА) - По одлуката на францускиот претседател Емануел Макрон да го распушти нац...

Макрон ги повика умерените политичари да се прегрупираат за да ја победат крајната десница

Макрон ги повика умерените политичари да се прегрупираат за да ја победат крајната десница

Париз, 12 јуни 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ги повика умерените парти...

Макрон: Нема да поднесам оставка без разлика на резултатот од француските избори

Макрон: Нема да поднесам оставка без разлика на резултатот од француските избори

Брисел, 11 јуни 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека нема да подн...

Image

Остани поврзан