• сабота, 15 јуни 2024
Вчерашната изјава на претседателката Сиљановска Давкова во фокусот на грчките медиуми

Вчерашната изјава на претседателката Сиљановска Давкова во фокусот на грчките медиуми

Атина, 14 јуни 2024 (МИА) – Изјавата на претседателката Гордана Сиљанов...

Ципрас: „Институтот Алексис Ципрас“ го започнува своето патување со Меѓународната конференција во коорганизација со „Фондацијата Заев“

Ципрас: „Институтот Алексис Ципрас“ го започнува своето патување со Меѓународната конференција во коорганизација со „Фондацијата Заев“

Атина, 14 јуни 2024 (МИА) – Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас утрово, преку Фејсбук и официја...

Зајакнување на економската соработка меѓу Северна Македонија и Грција во фокусот на состанокот на бизнис делегациите од двете земји

Зајакнување на економската соработка меѓу Северна Македонија и Грција во фокусот на состанокот на бизнис делегациите од двете земји

Атина, 14 јуни 2024 (МИА) – Зајакнувањето на трговските, инвестициските и генерално економските одно...

Северна Македонија ѝ го предаде на Албанија претседавањето со ПСЈИЕ

Северна Македонија ѝ го предаде на Албанија претседавањето со ПСЈИЕ

Скопје, 13 јуни 2024 (МИА) – Во пресрет на претседавањето со Процесот за соработка во Југоисточна Ев...

Герапетритис од Скопје: Важно е да се гарантира европскиот тек на земјите од Балканот

Герапетритис од Скопје: Важно е да се гарантира европскиот тек на земјите од Балканот

Атина, 13 јуни 2024 (МИА) – Патот кон Европа ќе треба да продолжи и Грција ќе биде меѓу оние земји к...

Маринакис: Оксиморон е едната страна да бара од другата да го изоди целиот пат, од моментот кога не го почитува ерга омнес името

Маринакис: Оксиморон е едната страна да бара од другата да го изоди целиот пат, од моментот кога не го почитува ерга омнес името

Атина, 13 јуни 2024 (МИА) - Оксиморон е едната страна да бара од д...

Интензивирање на економската соработка во фокусот на состанокот во Солун на бизнис делегации од Северна Македонија и Грција

Интензивирање на економската соработка во фокусот на состанокот во Солун на бизнис делегации од Северна Македонија и Грција

Атина, 13 јуни 2024 (МИА) – Околу 30 бизниси од Северна Македонија предводени од Стопанската комора...

Герапетритис утре во Скопје за министерскиот состанок и самитот во рамките на ПСЈИЕ

Герапетритис утре во Скопје за министерскиот состанок и самитот во рамките на ПСЈИЕ

Атина, 12 јуни 2024 (МИА) – Шефот на грчката дипломатија Јоргос Герапетритис, утре ќе учествува на С...

Во Солун средба на бизнис делегации од Северна Македонија и Грција

Во Солун средба на бизнис делегации од Северна Македонија и Грција

Атина, 12 јуни 2024 (МИА) – Можностите за проширување, продлабочување и зајакнување на економската с...

МИА анализа: Што содржат трите меморандуми што Грција сè уште ги нема ратификувано во Парламентот?

МИА анализа: Што содржат трите меморандуми што Грција сè уште ги нема ратификувано во Парламентот?

Атина, 9 јуни 2024 (МИА) - На средината на септември 2020 година, неколку месеци откако Нова демокра...

Договорот од Преспа во предизборната кампања во Грција за евроизборите

Договорот од Преспа во предизборната кампања во Грција за евроизборите

Атина, 8 јуни 2024 (МИА) – За разлика до ланските парламентарни избори во Грција, кога Договорот од...

Гаши: Мојата татковина е Северна Македонија

Гаши: Мојата татковина е Северна Македонија

Скопје, 7 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на Собранието, Африм Гаши ден...

Мицотакис: Договорот од Преспа и ерга омнес името Северна Македонија беше основниот предуслов земјата да влезе во НАТО

Мицотакис: Договорот од Преспа и ерга омнес името Северна Македонија беше основниот предуслов земјата да влезе во НАТО

Атина, 6 јуни 2024 (МИА) – Договорот од Преспа и едното име Северна Македонија, ерга омнес, за сите,...

Мицотакис: Патот на Скопје и Тирана кон Европа поминува и низ Грција

Мицотакис: Патот на Скопје и Тирана кон Европа поминува и низ Грција

Атина, 6 јуни 2024 (МИА) – Нашиот глас на изборите станува порака до нашите северни соседи. Нивниот...

Мицотакис: Новиот премиер јасно да изјави дека го почитува Договорот од Преспа, во спротивно може да има „непријатно прво искуство“ на НАТО Самиот

Мицотакис: Новиот премиер јасно да изјави дека го почитува Договорот од Преспа, во спротивно може да има „непријатно прво искуство“ на НАТО Самиот

Атина, 5 јуни 2024 (МИА) – Пораката до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, да даде категорична...

Image

Остани поврзан