• четврток, 30 мај 2024
Во Норвешка забранет влезот на туристи од Русија

Во Норвешка забранет влезот на туристи од Русија

Осло, 29 мај 2024 (МИА) - Забраната за влез на руски туристи во Норвешка стапува денеска на сила по...

Апелациониот суд му дозволи на Брејвик повторно да ја тужи државата Норвешка

Апелациониот суд му дозволи на Брејвик повторно да ја тужи државата Норвешка

Осло, 28 мај 2024 (МИА) - Апелациониот суд во Норвешка му дозволи на Андерс Брејвик, кој беше осуден...

Во Норвешка стапува на сила признавањето на Палестина како држава

Во Норвешка стапува на сила признавањето на Палестина како држава

Осло, 28 мај 2024 (МИА) - Во Норвешка денеска официјално стапува на сила признавањето на независната...

Норвешка најави дека ќе го уапси Нетанјаху доколку биде распишана потерница

Норвешка најави дека ќе го уапси Нетанјаху доколку биде распишана потерница

Осло, 22 мај 2024 (МИА) - Норвешка е првата европска земја која соопшти дека ќе го уапси израелскиот...

Ѓурчиновски - Кристоферсен: Одлична соработката меѓу армиите на С.Македонија и на Норвешка, можности за нејзино унапредување

Ѓурчиновски - Кристоферсен: Одлична соработката меѓу армиите на С.Македонија и на Норвешка, можности за нејзино унапредување

Охрид, 10 мај 2024 (МИА) – Началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновск...

Остар пад на норвешкиот извоз во март

Остар пад на норвешкиот извоз во март

Осло, 15 април 2024 (МИА) – Норвешкиот извоз во март нагло опадна како одраз на значително намаленит...

Норвешка е подготвена да ја признае палестинската држава

Норвешка е подготвена да ја признае палестинската држава

Осло, 12 април 2024 (МИА) - Норвешка е подготвена да ја признае палестинската држава во соработка со...

Норвешката министерка за здравство поднесе оставка поради плагијат

Норвешката министерка за здравство поднесе оставка поради плагијат

Осло, 12 април 2024 (МИА) – Министерката за здравство на Норвешка, Ингвилд Кјеркол (48) денеска подн...

Норвешка треба да одржува блиска соработка со ЕУ, препорачува комисија назначена од Владата во Осло

Норвешка треба да одржува блиска соработка со ЕУ, препорачува комисија назначена од Владата во Осло

Осло, 11 април 2024 (МИА) - Норвешка, која двапати го откажа членството во Европската унија, треба д...

Селото А го има најкусото име на светот

Селото А го има најкусото име на светот

Осло, 9 април 2024 (МИА) - Селото А (Å) коешто се наоѓа во Општина Москенес, областа Нордланд, во се...

Дојава за бомба во норвешкиот Парламент

Дојава за бомба во норвешкиот Парламент

Осло, 3 април 2024 (МИА) - Норвешкиот парламент денеска доби дојава за закана со бомба, а зголемено...

Норвешка донација од 76 воени возила за Армијата

Норвешка донација од 76 воени возила за Армијата

Скопје, 26 март 2024 (МИА) – Норвешка испрати 76 воени возила за Северна Македонија. Вкупно 40 камио...

За прв пат од 2021 година, Халанд не постигна гол за Новрешка на три последователни натпревари

За прв пат од 2021 година, Халанд не постигна гол за Новрешка на три последователни натпревари

Осло, 24 март 2024 (МИА) - Постоеше дилема дали Ерлинг Халанд ќе биде подготвен да игра за норвешкат...

Халанд ги негираше наводите дека е повреден

Халанд ги негираше наводите дека е повреден

Осло, 21 март 2024 (МИА) -  Фудбалерот на Манчестер Сити, Ерлинг Халанд денеска ги отфрли навод...

НАТО почна голема воена вежба, ќе се подготвува за одбрана од евентуален напад

НАТО почна голема воена вежба, ќе се подготвува за одбрана од евентуален напад

Берлин, 7 март 2024 (МИА) - Околу 20.000 војници од 13 земји, од денеска на полноќ започнаа голема в...

Image

Остани поврзан