• среда, 19 јуни 2024
Лавров: Растот на БРИКС е показател на создавањето мултиполарен свет

Лавров: Растот на БРИКС е показател на создавањето мултиполарен свет

Нижни Новгород, 10 јуни 2024 (МИА) - Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, денеска изјави дек...

Лавров: Кина би можела да организира руско-украинска мировна конференција

Лавров: Кина би можела да организира руско-украинска мировна конференција

Моква, 30 мај 2024 (МИА) - Кина би можела да организира мировна конференција на која ќе учествуваат...

Лавров: И ако почне преговори со Украина, Русија нема да прави паузи во борбите

Лавров: И ако почне преговори со Украина, Русија нема да прави паузи во борбите

Москва, 19 април 2024 (МИА) - Русија нема да ги прекине борбените операции во случај на продолжување...

Лавров: Кина и Русија ќе продолжат да соработуваат во борбата против тероризмот

Лавров: Кина и Русија ќе продолжат да соработуваат во борбата против тероризмот

Пекинг, 9 април 2024 (МИА) - Русија и Кина ќе продолжат да соработуваат во борбата против тероризмот...

Лавров од утре во дводневна посета на Кина

Лавров од утре во дводневна посета на Кина

Москва, 7 април 2024 (МИА) - Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се очекува утре да...

Лавров на почетокот на април ќе се сретне со амбасадорите на глобалното мнозинство за да разговара за ситуацијата во Украина

Лавров на почетокот на април ќе се сретне со амбасадорите на глобалното мнозинство за да разговара за ситуацијата во Украина

Москва, 29 март 2024 (МИА) - Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека на поче...

Лавров: Украинскиот план вклучува повлекување на нашата војска од освоените територии

Лавров: Украинскиот план вклучува повлекување на нашата војска од освоените територии

Москва, 29 март 2024 (МИА) - Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека мировни...

Средба Дачиќ-Лавров во Москва: Билатералните односи меѓу Србија и Русија на високо ниво

Средба Дачиќ-Лавров во Москва: Билатералните односи меѓу Србија и Русија на високо ниво

Белград, 21 март 2024 (МИА) - Српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денес...

Дачиќ: Лавров вети дека ќе ја поддржи Србија во СБ на ОН

Дачиќ: Лавров вети дека ќе ја поддржи Србија во СБ на ОН

Белград, 6 февруари 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека...

Лавров: Мировната формула на Зеленски е ултиматум на Западот до Москва

Лавров: Мировната формула на Зеленски е ултиматум на Западот до Москва

Москва, 31 декември 2024 (МИА) - На целиот свет му е јасно дека „мировната формула на украинскиот пр...

Лавров разговараше за ситуацијата на Блискиот Исток со претставници на Иран, Турција и Либан

Лавров разговараше за ситуацијата на Блискиот Исток со претставници на Иран, Турција и Либан

Њујорк, 23 јануари 2024 (МИА) - Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров се сретна со св...

Лавров пристигна во Мароко на руско-арапскиот форум

Лавров пристигна во Мароко на руско-арапскиот форум

Маракеш, 20 декември 2023 (МИА) - Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска присти...

Лавров: За мир во Украина неопходна промена на декретот на Зеленски

Лавров: За мир во Украина неопходна промена на декретот на Зеленски

Доха 10 декември 2023 (МИА) - Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дек...

Блинкен и Лавров се разминаа во Скопје, САД и Русија спротивставени за иднината на ОБСЕ, за Украина, Балканот

Блинкен и Лавров се разминаа во Скопје, САД и Русија спротивставени за иднината на ОБСЕ, за Украина, Балканот

Скопје, 2 декември 2023 (МИА) – Ентони Блинкен и Сергеј Лавров во Скопј...

Карпентер: Лавров уште еднаш фрли вина на другите

Карпентер: Лавров уште еднаш фрли вина на другите

Скопје, 1 декември 2023 (МИА) - Лавров уште еднаш фрли вина на другите,...

Image

Остани поврзан