• понеделник, 17 јуни 2024
Колумбија го ограничува извозот на јаглен во Израел додека не заврши војната во Газа

Колумбија го ограничува извозот на јаглен во Израел додека не заврши војната во Газа

Богота, 6 јуни 2024 (МИА) - Министерството за трговија на Колумбија иницираше мерки за ограничување...

Белата куќа ги осуди протестите во Колумбија каде студентите се забарикаридираа во универзитетска зграда

Белата куќа ги осуди протестите во Колумбија каде студентите се забарикаридираа во универзитетска зграда

Вашингтон, 30 април 2024 (МИА) - Џон Кирби, одговорен за комуникации во областа на националната безб...

Во Колумбија формиран Директорат за жени со платена сексуална работа

Во Колумбија формиран Директорат за жени со платена сексуална работа

Богота, 11 април 2024 (МИА) – Во Колумбија е формирано одделение за заштита на правата на сексуалнит...

Бразил и Колумбија се водечки земји во спречувањето на уништувањето на амазонските прашуми

Бразил и Колумбија се водечки земји во спречувањето на уништувањето на амазонските прашуми

Лoндон, 8 април 2024 (МИА) - Минатата година Јужна Америка загуби околу 2.000 квадратни километри пр...

Колумбиската влада и Националната ослободителна армија го продолжуваат прекинот на огнот

Колумбиската влада и Националната ослободителна армија го продолжуваат прекинот на огнот

Богота, 6 февруари 2024 (МИА) - Колумбиската влада и екстремно левичарската Армија за национално осл...

Колумбискиот претседател Густаво Петро се понуди да посредува во ослободувањето на заложниците држани од  Хамас

Колумбискиот претседател Густаво Петро се понуди да посредува во ослободувањето на заложниците држани од Хамас

Богота, 1 февруари 2024 (МИА) - Колумбискиот претседател Густаво Петро вчера се понуди да преговара...

Лавина од кал и камења затрупа пат во Колумбија, најмалку 18 мртви

Лавина од кал и камења затрупа пат во Колумбија, најмалку 18 мртви

Меделин, 13 јануари 2024 (МИА) – Голема природна катастрофа се случи вчера во северозападна Колумбиј...

Откриен споменик со ликот на Шакира во Колумбија

Откриен споменик со ликот на Шакира во Колумбија

Баранкиља, 28 декември 2023 (МИА) - Пејачката Шакира е овековечена со статуа која беше откриена во н...

Колумбија ќе извлекува предмети од потонат брод, вредни милијарди долари

Колумбија ќе извлекува предмети од потонат брод, вредни милијарди долари

Каракас, 22 декември 2023 (МИА) - Владата на Колумбија денеска објави дека ќе се обиде да извади на...

Колумбиските герилци се согласија да прекинат со киднапирањата

Колумбиските герилци се согласија да прекинат со киднапирањата

Мексико Сити, 18 декември 2023 (МИА) - Герилците на Ослободителната национална армија (ЕЛН) денеска...

Колумбија претпоследен четвртфиналист на Светското првенство за фудбалерки

Колумбија претпоследен четвртфиналист на Светското првенство за фудбалерки

Мелбурн, 8 август 2023 (МИА) - Женската репрезентација на Колумбија ја совлада Јамајка во првиот од...

Колумбиските власти за една година заплениле рекордни 1.100 тони кокаин

Колумбиските власти за една година заплениле рекордни 1.100 тони кокаин

Богота, 8 август 2023 (МИА) - Колумбиските безбедносни сили запленија 1...

Бројот на загинати во свлечиштето во централна Колумбија се искачи на 20

Бројот на загинати во свлечиштето во централна Колумбија се искачи на 20

Богота, 20 јули 2023 (МИА) - Бројот на загинати од лизгање на земјиштето во градот Куетаме, во центр...

Антивладини протести во Колумбија

Антивладини протести во Колумбија

Богота, 21 јуни 2023 (МИА) – Илјадници луѓе вчера протестираа во Богота и другите големи колумбиски...

Колумбиската влада и герилците од ЕЛН во Хавана потпишаа договор за прекин на огнот

Колумбиската влада и герилците од ЕЛН во Хавана потпишаа договор за прекин на огнот

Хавана, 10 јуни 2023 (МИА) - Колумбиската влада и левичарските бунтовници на Националната ослободите...

Image

Остани поврзан