• среда, 19 јуни 2024
Ердоган: Бајден се соочува со „тест на искреност“ во справувањето со војната во Газа

Ердоган: Бајден се соочува со „тест на искреност“ во справувањето со војната во Газа

Анкара, 15 јуни 2024 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека американск...

Ердоган: Турција и Шпанија почнаа да работат на заедничко производство на нов амфибиски воен брод

Ердоган: Турција и Шпанија почнаа да работат на заедничко производство на нов амфибиски воен брод

Анкара, 13 јуни 2024 (МИА) - Турција и Шпанија почнаа да работат на заедничко производство на нов ам...

Ердоган: Духот на ОН во Газа е мртов, Израел е закана за целото човештво

Ердоган: Духот на ОН во Газа е мртов, Израел е закана за целото човештво

  Анкара, 29 мај 2024 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска де...

Ердоган: Евровизија ја поттикнува родовата неутрализација и го загрозува традиционалното семејство

Ердоган: Евровизија ја поттикнува родовата неутрализација и го загрозува традиционалното семејство

Анкара, 21 мај 2024 (МИА) – Претседателот на Турција, Реџеп Тајип, критикувајќи ја Евровизија, истак...

Ердоган: Споровите околу изворите на вода предизвикуваат конфликти низ светот

Ердоган: Споровите околу изворите на вода предизвикуваат конфликти низ светот

Анкара, 18 мај 2024 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека поради негат...

Ердоган: Црноморската иницијатива за жито спречи глад во Африка

Ердоган: Црноморската иницијатива за жито спречи глад во Африка

Анкара, 17 мај 2024 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека без спроведу...

Ердоган: Знаеме кој стои зад тврдењата за заговор против Владата

Ердоган: Знаеме кој стои зад тврдењата за заговор против Владата

Анкара, 15 мај 2024 (МИА) - Знаеме кој стои зад тврдењата за заговор против Владата. Ова денеска го...

Мицотакис: Секогаш се стремиме кон добри односи со соседна Турција

Мицотакис: Секогаш се стремиме кон добри односи со соседна Турција

Атина, 15 мај 2024 (МИА) – Секогаш се стремиме кон добри односи со нашиот сосед. Но, како што добро...

Ердоган и Мицотакис ја потврдија добрата клима меѓу двете земји и се согласија дека не се согласуваат околу Хамас

Ердоган и Мицотакис ја потврдија добрата клима меѓу двете земји и се согласија дека не се согласуваат околу Хамас

Атина, 13 мај 2024 (МИА) - Актуелната клима во билатералните односи дава важен придонес за зајакнува...

Денеска средба Ердоган – Мицотакис во Анкара

Денеска средба Ердоган – Мицотакис во Анкара

Атина, 13 мај 2024 (МИА) – Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис денеска е во работна посета на Анкара...

Ердоган за „Катимерини“: Да го зацврстиме пријателството со Грција и да го подигнеме нивото на билатералните односи

Ердоган за „Катимерини“: Да го зацврстиме пријателството со Грција и да го подигнеме нивото на билатералните односи

Атина, 12 мај 2024 (МИА) – Ние, Турција и Грција, не делиме само иста географија, туку и многу заедн...

Ердоган: Хитлер би позавидел на геноцидните методи на Нетанјаху

Ердоган: Хитлер би позавидел на геноцидните методи на Нетанјаху

Ерусалим, 12 мај 2024 (МИА) – Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, денеска изјави дека „ген...

Мицотакис во пресрет на средбата со Ердоган: Подобро е да разговараме, отколку да сме со прстот на чкрапалото

Мицотакис во пресрет на средбата со Ердоган: Подобро е да разговараме, отколку да сме со прстот на чкрапалото

Атина, 11 мај 2024 (МИА) – Грчко-турските односи влегоа во помирни води и потребно е да постојат отв...

Ердоган: Турција нема повеќе интензивни трговски односи со Израел

Ердоган: Турција нема повеќе интензивни трговски односи со Израел

Анкара, 24 април 2024 (МИА) – Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, на заедничката прес-кон...

Ердоган во Багдад: Потпишаните договори се пресвртница во односите меѓу Турција и Ирак

Ердоган во Багдад: Потпишаните договори се пресвртница во односите меѓу Турција и Ирак

Багдад, 22 април 2024 (МИА) - Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган, по средбата во Багдад со...

Image

Остани поврзан