• среда, 17 јули 2024
ЕПП заинтересирана за прием во членство на белгиската националистичка Нова фламанска алијанса 

ЕПП заинтересирана за прием во членство на белгиската националистичка Нова фламанска алијанса 

Брисел, 19 јуни 2024 (МИА) – Раководството на Европската народна партија (ЕПП) е заинтересирано во с...

„Еурактив“: Случувањата на инаугурацијата на Сиљановска-Давкова ја вознемирија ЕПП 

„Еурактив“: Случувањата на инаугурацијата на Сиљановска-Давкова ја вознемирија ЕПП 

Брисел, 14 мај 2024 (МИА) – Некористењето на официјалното име на земјата од страна на претседателкат...

ЕПП ја повика ЕУ повеќе да не го признава Путин за претседател

ЕПП ја повика ЕУ повеќе да не го признава Путин за претседател

Брисел, 18 март 2024 (МИА) - Групата на Европската народна партија (ЕПП) во Европскиот парламент ден...

Европската народна партија гласаше за поддршка на Фон дер Лајен за втор мандат во ЕК, резултатите подоцна

Европската народна партија гласаше за поддршка на Фон дер Лајен за втор мандат во ЕК, резултатите подоцна

Букурешт, 7 март 2024 (МИА) - Водечката европска политичка групација, Европската народна партија (ЕП...

Претседателот на ЕПП, Манфред Вебер од Букурешт: Европа мора да може да се брани со свои сили и да не се потпира на САД

Претседателот на ЕПП, Манфред Вебер од Букурешт: Европа мора да може да се брани со свои сили и да не се потпира на САД

Букурешт,  март 2024 (МИА) - Европа треба да може да се брани со свои сили и да не се потпира н...

Мицкоски: Овде сме да избереме носител на листата за ЕП, но и да ја прошириме соработката со сестринските партии

Мицкоски: Овде сме да избереме носител на листата за ЕП, но и да ја прошириме соработката со сестринските партии

Скопје, 6 март 2024 (МИА) - Примарната цел на овој Конгрес е да се избе...

Андоновски: ВМРО-ДПМНЕ на Конгресот на ЕПП ќе даде поддршка за Урсула Фон Дер Лајен која се очекува да ги предводи листите на ЕПП за следните избори за ЕП

Андоновски: ВМРО-ДПМНЕ на Конгресот на ЕПП ќе даде поддршка за Урсула Фон Дер Лајен која се очекува да ги предводи листите на ЕПП за следните избори з...

Скопје, 6 март 2024   ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш ја покажува својата европска ориент...

ЕПП во Букурешт треба да ја потврди кандидатурата на Фон дер Лајен за втор мандат 

ЕПП во Букурешт треба да ја потврди кандидатурата на Фон дер Лајен за втор мандат 

Брисел, 6 март 2024 (МИА) – Под мотото „Зајакнување, Зачувување, Заштита“ попладнево во романскиот г...

Фон дер Лајан ја најави својата кандидатура за втор мандат на чело на ЕК

Фон дер Лајан ја најави својата кандидатура за втор мандат на чело на ЕК

Брисел, 19 февруари 2024 (МИА) – Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска...

Фон дер Лајен ја најави својата кандидатура за втор мандат на чело на ЕК 

Фон дер Лајен ја најави својата кандидатура за втор мандат на чело на ЕК 

Брисел, 19 февруари 2024 (МИА) – Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска...

Николовски:  Реизборот за потпретседател на ЕПП во Советот на Европа е потврда за поддршката која ја има ВМРО-ДПМНЕ

Николовски: Реизборот за потпретседател на ЕПП во Советот на Европа е потврда за поддршката која ја има ВМРО-ДПМНЕ

25 јануари 2024 „Европската Народн...

ЕПП сака „поделба“ на функцијата висок претставник за надворешна политика и безбедност   

ЕПП сака „поделба“ на функцијата висок претставник за надворешна политика и безбедност   

Брисел, 19 јануари 2024 (МИА) – Европската народна партија (ЕПП) сака промена во ресорот за надвореш...

Баколас: Уверен сум дека ЕПП ќе ја предложи Фон дер Лајен за втор мандат на чело на ЕК  

Баколас: Уверен сум дека ЕПП ќе ја предложи Фон дер Лајен за втор мандат на чело на ЕК  

Брисел, 2 декември 2023 (МИА) - Уверен сум дека лидерите на членките на Европската народна партија (...

Белгиската и германската полиција извршија рација во канцелариите на ЕПП во Брисел

Белгиската и германската полиција извршија рација во канцелариите на ЕПП во Брисел

Брисел, 4 апрол 2023 (МИА) – Во...

СДСМ: Мицкоски ги поткопа државните позиции, усвоена Резолуција на ЕПП со ставови на Бугарија

СДСМ: Мицкоски ги поткопа државните позиции, усвоена Резолуција на ЕПП со ставови на Бугарија

Скопје, 3 јуни 2022 Европската народна партија (ЕПП) на Конгресот усвои резолуција со која го поддржув...

Image

Остани поврзан