• сабота, 15 јуни 2024
Европското фудбалско првенство во Германија едвај ќе влијае на економскиот раст, велат економистите

Европското фудбалско првенство во Германија едвај ќе влијае на економскиот раст, велат економистите

Минхен, 14 јуни 2024 (МИА) - Европското првенство во фудбал 2024., чиј домаќин е Германија, многу ма...

Германија испрати оружје и воена опрема во Украина

Германија испрати оружје и воена опрема во Украина

Берлин, 14 јуни 2024 (МИА) - Германија денеска испрати уште еден пакет воена помош за Украина, вклуч...

Сиљановска Давкова: Секогаш инсистирам на најниската можна варијанта за службени патувања 

Сиљановска Давкова: Секогаш инсистирам на најниската можна варијанта за службени патувања 

Скопје, 13 јуни 2024 (МИА) - Секогаш инсистирам на најниската можна варијанта. Не сум љубителка на п...

Швјонтек нема да настапи Берлин

Швјонтек нема да настапи Берлин

  Берлин, 12 јуни 2024 (МИА) – Најдобрата светска тенисерка Ига Швјонтек нема да учеств...

Германското Министерство за одбрана презентираше предлог за враќање на доброволниот воен рок

Германското Министерство за одбрана презентираше предлог за враќање на доброволниот воен рок

Берлин, 12 јуни 2024 (МИА) - Германското Министерство за одбрана денеска презентираше предлог за вра...

Продолжува посетата на Сиљановска-Давкова на Берлин на Конференцијата за обнова на Украина

Продолжува посетата на Сиљановска-Давкова на Берлин на Конференцијата за обнова на Украина

Скопје, 12 јуни 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ја продолжува посетата на Бе...

Сиљановска Давкова од Конференцијата за Украина: Потребен е нов Маршалов план

Сиљановска Давкова од Конференцијата за Украина: Потребен е нов Маршалов план

Скопје, 11 јуни 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска од Берлин, на маргин...

Проект на четвртоодделенци од ООУ „Лазо Трповски“ награден во Берлин

Проект на четвртоодделенци од ООУ „Лазо Трповски“ награден во Берлин

Скопје, 31 мај 2024 (МИА) - Ученици од ООУ „Лазо Трповски“ освоиле награда на Меѓународниот училиште...

Панатинаикос ја освои Евролигата

Панатинаикос ја освои Евролигата

  Берлин, 26 мај 2024 (МИА) – Грчки Панатинаикос е нов кошаркарски европски првак, отка...

Туристичка промоција на АППТ во Берлин со вмрежување на македонски и германски туроператори

Туристичка промоција на АППТ во Берлин со вмрежување на македонски и германски туроператори

Скопје, 23 мај 2024 (МИА) - Со цел вмрежување и соработка со македонски и германски туроператори во...

Берлин: Барањето за апсење на лидерите на Израел и Хамас дава лажна слика за еквивалентност

Берлин: Барањето за апсење на лидерите на Израел и Хамас дава лажна слика за еквивалентност

Берлин, 21 мај 2024 (МИА) - Германија оцени дека барањата на обвинителот на Меѓународниот кривичен с...

„Билд“: Германското Министерство за одбрана бара од Владата уште 3,8 милијарди евра за Украина

„Билд“: Германското Министерство за одбрана бара од Владата уште 3,8 милијарди евра за Украина

Берлин, 19 мај 2024 (МИА) - Германското Министерство за одбрана побара од сојузната влада дополнител...

Шолц ги посети поплавените региони во југозападниот дел на Германија

Шолц ги посети поплавените региони во југозападниот дел на Германија

Берлин, 18 мај 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ги посети поплавените региони во...

Евролига: Олимпијакос последен учесник во фајнлфорот

Евролига: Олимпијакос последен учесник во фајнлфорот

  Барселона, 9 мај 2024 (МИА) – Кошаркарите на грчки Олимпијакос се пласираа на фајнлфо...

Панатинаикос му се приклучи на Реал на кошаркарскиот фајналфор

Панатинаикос му се приклучи на Реал на кошаркарскиот фајналфор

  Атина, 8 мај 2024 (МИА) – Кошаркарите на Панатинаикос изборија настап на фајналфор ту...

Image

Остани поврзан