• среда, 24 јули 2024
Спасени 77 бегалци и мигратни во морскиот дел меѓу два грчки острови

Спасени 77 бегалци и мигратни во морскиот дел меѓу два грчки острови

Атина, 24 јуни 2024 (МИА) – Во акција на крајбрежната служба на Грција во морскиот дел меѓу грчките...

Акција на крајбрежната служба на Грција за спасување мигранти во близина на Крит

Акција на крајбрежната служба на Грција за спасување мигранти во близина на Крит

Атина, 16 мај 2024 (МИА) – Вкупно 42 лица се спасени во акцијата на крајбрежната служба на Грција во...

Во близина на грчкиот остров Гавдос спасени 74 мигранти

Во близина на грчкиот остров Гавдос спасени 74 мигранти

Атина, 1 април 2024 (МИА) – Во морскиот дел на 10 наутички милји југоисточно од грчкиот остров Гавдо...

Без резултат потрагата по членовите од екипажот на потонатиот брод кај Лезбос

Без резултат потрагата по членовите од екипажот на потонатиот брод кај Лезбос

Атина, 27 ноември 2023 (МИА) – Широката операција за пребарување и спасување на Крајбрежната служба...

Продолжува спасувачката акција за пронаоѓање на исчезнатите 12 морнари во потонатиот товарен брод кај грчкиот остров Лезбос

Продолжува спасувачката акција за пронаоѓање на исчезнатите 12 морнари во потонатиот товарен брод кај грчкиот остров Лезбос

Атина, 27 ноември 2023 (МИА) – Продолжува и денеска спасувачката акција на Крајбрежната служба на Гр...

Со хеликоптери се спасуваат граѓаните од поплавените области во Грција (видео)

Со хеликоптери се спасуваат граѓаните од поплавените области во Грција (видео)

Атина, 7 септември 2023 (МИА) – Со хеликоптери Супер пума и Бел, спасувачки тимови на армијата и про...

Акција за спасување на околу 70 мигранти во близина на грчкиот остров Карпатос

Акција за спасување на околу 70 мигранти во близина на грчкиот остров Карпатос

Атина, 21 јули 2023 (МИА) – Во тек е акција на крајбрежната служба на Грција за спасување на група о...

Спасувачка акција во близина на грчкиот остров Миконос откако се преврти чамец со мигранти

Спасувачка акција во близина на грчкиот остров Миконос откако се преврти чамец со мигранти

Атина, 26 мај 2023 (МИА) – Две лица се спасени, откако се превртил чамец со мигранти во морскиот дел...

АНА-МПА: Акција за спасување на брод со околу 500 мигранти кај Крит

АНА-МПА: Акција за спасување на брод со околу 500 мигранти кај Крит

Атина, 22 ноември 2022 (МИА) – Во морскиот дел југозападно од грчкиот остров Крит во тек е акција на гр...

Спасени 92 мигранти во близина на Пелопонез

Спасени 92 мигранти во близина на Пелопонез

Атина, 20 ноември 2022 (МИА) – Вкупно 92 мигранти, меѓу кои и деца, беа спасени западно од Пелопонез от...

Продолжува спасувачката акција на грчката крајбрежна служба по двата бродоломи кај Самос и Евија- над 60 исчезнати

Продолжува спасувачката акција на грчката крајбрежна служба по двата бродоломи кај Самос и Евија- над 60 исчезнати

Атина, 2 ноември 2022 (МИА) – Спасувачката акција на крајбрежната служба на Грција продолжува и денеска...

Потона брод со околу 68 мигранти во Грција, спасени девет лица

Потона брод со околу 68 мигранти во Грција, спасени девет лица

Атина, 1 ноември 2022 (МИА) –  Девет лица се спасени откако едрилица со околу 68 мигранти потонала во м...

Спасувачка акција по превртен чамец во близина на грчкиот остров Самос

Спасувачка акција по превртен чамец во близина на грчкиот остров Самос

Атина, 31 октомври 2022 (МИА) – Четири лица се спасени, а во тек е акција на крајбрежната служба на Грц...

Спасувачка акција во близина на грчкиот остров Родос, спасени 29 лица

Спасувачка акција во близина на грчкиот остров Родос, спасени 29 лица

Атина, 10 август 2022 (МИА) – Од рано утрово во тек е спасувачка акција во морскиот дел јужно од грчкио...

Спасувачи волонтери продолжуваат со потрагата по исчезнатото момче на Халкидики

Спасувачи волонтери продолжуваат со потрагата по исчезнатото момче на Халкидики

Атина, 16 јули 2022 (МИА) – Една седмица по исчезнувањето на 31-годишниот македонски државјани во Посид...

Image

Остани поврзан