• среда, 22 мај 2024
Кристерсон: Шведска во време на војна ќе дозволи распоредување на нуклеарно оружје

Кристерсон: Шведска во време на војна ќе дозволи распоредување на нуклеарно оружје

Стокхолм, 13 мај 2024 (МИА) – Премиерот на Шведска, Улф Кристерсон денеска изјави дека ќе дозволи ра...

Белорусија ја проверува подготвеноста на вооружените сили за распоредување нуклеарно оружје

Белорусија ја проверува подготвеноста на вооружените сили за распоредување нуклеарно оружје

Минск, 7 мај 2024 (МИА) - Белорусија почна да ја тестира подготвеноста на својата војска да распоред...

Рјабков: Евентуалното распоредување нуклеарно оружје на НАТО во Полска ќе биде легитимна воена цел за Русија

Рјабков: Евентуалното распоредување нуклеарно оружје на НАТО во Полска ќе биде легитимна воена цел за Русија

Москва, 25 април 2024 (МИА) - Евентуалното трајно распоредување нуклеарно оружје на НАТО во Полска ќ...

Канани: Во иранската нуклеарна доктрина нема место за нуклеарно оружје

Канани: Во иранската нуклеарна доктрина нема место за нуклеарно оружје

Техеран, 22 април 2024 (МИА) – За нуклеарното оружје нема место во иранската нуклеарна доктрина, соо...

Шкотска бара затворање на поморските бази на Кралската морнарица

Шкотска бара затворање на поморските бази на Кралската морнарица

Единбург, 6 март 2024 (МИА) - Шкотската влада долги години го поставува прашањето за независноста на...

Шапс: Аномалијата при тестирањето на ракетниот систем не влијае на способноста на Британија да лансира нуклеарно оружје

Шапс: Аномалијата при тестирањето на ракетниот систем не влијае на способноста на Британија да лансира нуклеарно оружје

Лондон, 21 февруари 2024 (МИА) - Британскиот министер за одбрана Грант Шапс изјави дека „аномалијата...

МААЕ: Иран повторно збогатува ураниум до ниво потребно за нуклеарно оружје

МААЕ: Иран повторно збогатува ураниум до ниво потребно за нуклеарно оружје

Виена, 26 декември 2023 (МИА) - Иранските власти ја сменија својата политика од последните неколку м...

Лукашенко: Русија пренесе тактичко нуклеарно оружје во Белорусија

Лукашенко: Русија пренесе тактичко нуклеарно оружје во Белорусија

Минск, 26 декември 2023 (МИА) - Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека Русија...

Патрушев: Политиката на САД и нивните сојузници го зголемува ризикот од употреба на нуклеарно оружје

Патрушев: Политиката на САД и нивните сојузници го зголемува ризикот од употреба на нуклеарно оружје

Москва, 8 ноември 2023 (МИА) - Секретарот на рускиот Совет за безбедност, Николај Патрушев, денеска...

Русија се повлече од договорот за нуклеарно оружје

Русија се повлече од договорот за нуклеарно оружје

Москва, 25 октомври 2023 (МИА) – Рускиот парламент денеска го заврши гласањето за законот со кој Мос...

НАТО започна вежби со нуклеарно оружје во Европа

НАТО започна вежби со нуклеарно оружје во Европа

Брисел, 16 октомври 2023 (МИА) - НАТО ги започна своите годишни воени вежби со нуклеарно оружје, пот...

Кокс: Постои огромна опасност од употреба на нуклеарно оружје во Европа

Кокс: Постои огромна опасност од употреба на нуклеарно оружје во Европа

Брисел, 1 октомври 2023 (МИА) - Директорката на Директоратот за нуклеарна политика во НАТО, Џесика К...

Дуда тврди дека Русија префрла нуклеарно оружје во Белорусија

Дуда тврди дека Русија префрла нуклеарно оружје во Белорусија

Варшава, 22 август 2023 (МИА) - Полскиот претседател Анджеј Дуда денеска изјави дека Русија веќе е в...

Медицинските списанија предупредуваат на поголеми опасности од нуклеарното оружје

Медицинските списанија предупредуваат на поголеми опасности од нуклеарното оружје

Лос Анџелес, 3 август 2023 (МИА) - Околу 100 медицински списанија во светот, меѓу коишто и повече пр...

Медведев: Судирот со Западот ќе трае со децении, а со Украина трајно

Медведев: Судирот со Западот ќе трае со децении, а со Украина трајно

Москва, 3 јули 2023 (МИА) - Поранешниот руски претседатели актуелен заменик шеф на рускиот Совет за...

Image

Остани поврзан